افتتاح متمرکز 6578 طرح و پروژه عمرانی و اشتغال زایی روستایی در سراسر کشور/ دکتر مخبر: با اتکا به مردم و ظرفیت های خدادادی، برای هر مشکل در کشور چندین راه حل وجود دارد

دکتر محمد مخبر صبح امروز(چهارشنبه) با حضور در شهرستان پیشوا ضمن افتتاح یک کارخانه کشت و صنعت و دامپروری، به طور همزمان و متمرکز و طی ارتباط ویدئوکنفرانس با استانداران و مدیران تمام استان ها 6578 طرح عمرانی و اشتغالزایی روستایی را در سراسر کشور مورد بهره برداری قرار داد.

معاون اول رییس جمهور همچنین در آیین افتتاح این طرح ها با گرامیداشت یاد و خاطره امام خمینی(ره) و شهدای انقلاب اسلامی، ایام دهه فجر را تبریک گفت و با اشاره به نقش شهرستان پیشوا و ورامین در پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: یکی از مناطقی که مردم آن نقش موثر و مهمی در پیروزی انقلاب اسلامی داشتند همین سرزمین است و کمتر کسی پیدا می شود که پیشوا و ورامین را نشناسد و قدر شهدای 15 خرداد را نداند.

وی با یادآوری اعلام تعطیلی روز 15 خرداد از سوی امام خمینی(ره) گفت: امام راحل در کمتر مناسبتی این گونه با قاطعیت یک روز را برای همیشه تعطیل اعلام کردند که این نشان از توجه ویژه امام(ره) به عظمت شهدای 15 خرداد دارد و عجیب است که خود امام خمینی(ره) نیز در همین ایام 15 خرداد از بین مردم پر کشید و به ملکوت اعلا پیوست.

دکتر مخبر، امام خمینی(ره) را شخصیتی بزرگ و با ویژگی ها و امتیازات منحصر بفرد توصیف و تصریح کرد: امام خمینی(ره) فقیه، فیلسوف، ‌عارف و مجاهد بود و از ویژگی های منحصر بفرد شخصیتی برخوردار بود.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم نهضت تبیین اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که باید نهضت تبیین در مورد آن فعال شود، مکتب امام خمینی(ره) است که لازم است نظریه ها، دیدگاه ها و مکتب امام راحل و همچنین دیدگاه های مقام معظم رهبری تبیین شود.

وی هنر به صحنه آوردن مردم در مسائل و مقاطع مختلف را از جمله ویژگی های ممتاز امام خمینی(ره‌) برشمرد و گفت: البته این ویژگی در مقام معظم رهبری نیز متبلور است و همانطور که امام خمینی(ره) با اتکا به مردم انقلاب اسلامی را به پیروزی رساند و در دوران دفاع مقدس، جنگ را اداره کرد، رهبر معظم انقلاب نیز امروز با اتکا به ملت و به صحنه آوردن مردم در تقابل با جهان سلطه کشور را اداره می کنند و خوشبختانه امروز مردم ایران علیرغم وجود برخی مشکلات، از عزتی جامع برخوردار هستند.

دکتر مخبر افزود: اگرچه مسائلی نظیر مسائل اقتصادی و مشکلات معیشتی در کشور وجود دارد اما دولت سیزدهم با روی کار آمدن و با اتکا بر مردم توانست گره های بزرگی را در کشور باز کند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه در زمان آغاز به کار دولت سیزدهم مشکلات متعددی در بخش ذخایر کالاهای اساسی، فروش نفت و وضعیت معیشتی مردم وجود داشت، گفت: روزانه 700 ـ 800 نفر قربانی ابتلا به کرونا بودند و پول ها و دارایی های کشور نیز در کشورهای دیگر مسدود شده بود و روند مذاکرات نیز وضعیت خوبی را نداشت اما امروز دولت توانسته مسائلی را حل و فصل کند که کسی تصور نمی کرد در این مدت کوتاه قابل حل باشد.

وی در ادامه با اشاره به گزارش های مدیرعامل کارخانه کشت و صنعت دامپروری، اقدامات صورت گرفته برای راه اندازی این واحد بزرگ تولیدی آن هم در شرایط تحریم را ارزشمند و مهم توصیف و خاطر نشان کرد:  همت و تلاش صورت گرفته برای راه اندازی این کارخانه پیام و شعار ما می توانیم را به همراه دارد و من چه در مسئولیت قبلی و چه در مسئولیت فعلی که از مشکلات و ظرفیت های کشور آگاهی کامل دارم بر این باور بوده و هستم که با ظرفیت های خدادادی و اقداماتی که در 40 سال گذشته در کشور انجام شده، امروز در شرایطی قرار داریم که برای حل هر مشکل چندین راه حل وجود دارد که اگر به مردم اتکا کنیم این مشکلات قابل حل هستند.

دکتر مخبر در بخش دیگری از سخنان خود یکی از هدف های جدی و حساسیت های اساسی امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری را توجه به محرومین و مناطق محروم برشمرد و اظهار داشت: دولت سیزدهم نیز شعار مردمی بودن و عدالت خواهی را برگزیده است چرا که بزرگترین عدالت، عدالت در معیشت مردم است.

معاون اول رییس جمهور افزود: روستاهای کشور از ظرفیت های گسترده ای برخوردار هستند که اگر به این ظرفیت ها توجه شود روستاها که امروز جغرافیای محرومیت به آنها منتسب شده، به مناطقی تبدیل خواهند شد که کسانی که به دنبال زندگی راحت و سالم و مولد هستند به سمت آنها خواهند رفت.

امیرحسین مدنی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نیز در این مراسم با اشاره به رویکرد،‌ تاکیدات و نگاه ویژه رییس جمهور و دولت سیزدهم به روستاها و مناطق محروم کشور تاکید کرد: رونق و پیشرفت روستاها و مناطق کم برخوردار از اولویت های دولت است که امروز شاهد هستیم نزدیک 7000 طرح و پروژه در حدود 7000 روستا در بخش های تولیدی، ‌اشتغالزایی، توانمندزایی، زیرساختی، اقتصاد، راه و آب، انرژی و طرح های هادی به بهره برداری می رسد که نقطه عطف و شروعی برای تحول در روستاها و مناطق محروم در دولت سیزدهم است.

وی با تشریح برنامه های معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در خصوص آبادانی و توسعه بخش روستایی و محروم کشور ادامه داد: توجه به اقتصاد روستا از رویکردهای دولت سیزدهم است که طبق برنامه ریزی های انجام شده 500 هزار شغل با کمک و همکاری صندوق کارآفرینی امید و نهادهایی همانند کمیته امداد محقق می شود و همچنین با پیگیری ها و حمایت های معاون اول رییس جمهور در طرح نهضت احیای واحدهای اقتصادی نیز 2000 واحد از 4000 واحد تعیین شده به ویژه در صنایع تبدیلی در نواحی روستایی احیا و به چرخه تولید کشور اضافه می شود.

مدنی ادامه داد: در زمینه توجه به اقتصاد روستا نیز 500 بازارچه روستایی در شریان های مسافرخیز کشور احداث می شود تا محصولات روستایی ارگانیک در این بازارچه ها در اختیار مردم قرار گیرد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم همچنین به برنامه های دولت سیزدهم برای ساخت 4 میلیون مسکن طی 4 سال اشاره کرد و ادامه داد: حداقل 200 هزار واحد مسکونی در سال در روستاهای کشور ساخته می شود و علاوه بر این مهم در زمینه راه های روستایی نیز طبق برنامه ریزی ها سالانه 5000 کیلومتر راه با همکاری سپاه و نهادهای انقلابی و مردمی ساخته می شود.

مدنی در خصوص برنامه های دولت برای آبرسانی روستاها با تنش آبی بالا تاکید کرد: 10 هزار روستا با مشکل آبی در کشور شناسایی شده است که عملیات اجرایی حل مشکلات آبرسانی به این روستاها در مراسمی با حضور رییس جمهوری آغاز شده است و انشاءالله در سال 1401 مشکل تنش آبی 3 هزار واحد از این روستاها  حل می شود.

وی درباره برنامه های معاونت روستایی و مناطق محروم کشور برای حل معضلات حمل و نقل روستایی افزود: 2000 شریان اصلی بین دهستان ها در مراکز شهری استان ها نیازمند توجه ویژه است که طبق برنامه ریزی سه ساله مشکلات 1500 روستا حل خواهد شد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری همچنین در تشریح برنامه های دولت سیزدهم در زمینه اقدامات حمایتی در روستاها و بویژه مناطق محروم و کم برخوردار کشور گفت: طبق برنامه ریزی ها و توافقات انجام شده با سازمان بهزیستی، کمیته امداد و وزارتخانه های نیرو و صنعت، معدن و تجارت مقرر شده است تا به 110 هزار واحد خانوار روستایی پنل های خورشیدی برای تولید 550 مگاوات برق داده شود تا یک منبع درآمدزایی برای بخش های محروم کشور باشد.

وی در خصوص اصلاح ساختارهای حقوقی و قواعد و مقررات به نفع روستاییان و مناطق محروم کشور تصریح کرد: در این زمینه 20 مسئله شناسایی شده است که تک تک این مسائل در معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور پیگیری می شود که از مهمترین آنها بحث معدن است و طبق دستور صریح آیت الله رییسی 15 درصد از حقوق و عوارض دولتی که معدن داران ملزم به پرداخت هستند باید به روستاهایی تعلق گیرد که معادن در آن بخش ها فعال هستند که طبق پیش بینی ها 6 هزار میلیارد تومان عواید برای روستاییان در پی خواهد داشت.

مدنی افزود: طبق دستور رییس جمهوری برای روستاهای زیر 20 خانوار دهیاری و شوراهای روستا تعلق خواهد گرفت تا این دهستان ها صاحب دهیاری شوند و از منابع و بودجه های دولتی برای پیشرفت روستاهای خود بهره مند گردند.

وی با اشاره به اهمیت سبد اقتصاد روستا و برنامه ریزی های دولت در طرح جامع پیشرفت روستایی ادامه داد: عدم وجود اتاق وضعیت روستایی یکی از مشکلاتی است که طبق پیگیری ها 5000 روستا دسترسی های لازم در این زمینه را ندارند که با کمک سامانه ها و اتاق وضعیت هوشمند، خدمت دهنده در روستا به خدمات گیرنده متصل می شود و تمام روستاییان از پنجره واحد خدمات روستایی بهره مند خواهند شد.

مهندس منصوری استاندار تهران هم در این مراسم با اشاره به سوابق انقلابی و نقش تاریخی مردم ورامین در پیروزی انقلاب اسلامی تاکید کرد: اینکه نهضت خدمت و توجه به روستاها و مناطق محروم کشور بزرگترین دستاورد دولت سیزدهم در همین چندماه گذشته است و در همین مدت کوتاه با کمک مقامات محلی در سرتاسر استان تهران کارگاه خدمت رسانی به مردم محروم شکل گرفته است و سیاست های دولت در این زمینه با کمک مسئولان و مردم پیگیری می شود.

استاندار تهران با اشاره به بازار بزرگ مصرف 15 میلیونی در شهر و استان تهران تاکید کرد: نیروهای مستعد و توانمند اقتصادی در تهران و بویژه شهرهای اطراف تهران مشغول به کار هستند که سرمایه های خود را در راه خدمت به مردم و در امر تولید و صنعت به کار گرفته آمد.

منصوری همچنین با قدردانی از تلاش های معاون اول رئیس جمهور در زمینه احیای واحد‌های اقتصادی و توجه به امر مهم تولید در کشور ادامه داد: باید این نگاه ویژه در سرتاسر کشور گسترش یابد.

وی افزود: سهم 22 درصدی استان تهران از کل صنعت کشور بدان معنا است که یک حرکت و اقدام کوچک اقتصادی و تولیدی در این استان می تواند تحولی بزرگ در اقتصاد کشور بوجود آورد.