اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
پنج‌شنبه 11 خرداد 1402 - 01 June 2023
شناسه خبر: 9590
تاریخ خبر: 1401/12/16
ساعت: 14:50
کد خبرنگار: 1060
معاون اول رییس جمهور در جمع برگزیدگان ادوار و برترین های سی امین دوره جشنواره دانشجوی نمونه؛

دانشگاهیان و نخبگان مهمترین مولفه اقتدار کشورهستند/ دانشگاه نقطه تحول و محل پیشرانی است/ به منفی بافی های دشمنان و پژواک آنها در داخل توجه نکنید

در مراسمی با حضور معاون اول رییس جمهور از برگزیدگان ادوار و برترین های سی امین دوره جشنواره دانشجوی نمونه کشوری تقدیر شد.

دکتر محمد مخبر پیش از ظهر امروز(سه شنبه) در این مراسم که در سالن اجلاس سران برگزار شد با ابراز خرسندی از تقارن این مراسم با میلاد باسعادت امام زمان (عج) گفت: انتظار، اوج کمال خواهی برای بشریت است و این موضوع به دین اسلام و ادیان الهی منحصر نمی شود.
دکتر مخبر در ادامه با اشاره به اینکه نگاه امام خمینی(ره) به دانشجویان، اساتید و دانشگاهیان نگاهی خاص بود، تصریح کرد: از نگاه امام چه پیش از انقلاب اسلامی و چه پس از آن، دانشگاه نقطه تحول و محل پیشرانی است و از همین رو دانشگاهیان نقش موثری در پیش و پس از انقلاب ایفا کرده اند.
معاون اول رییس جمهور با یادآوری حضور و نقش دانشگاهیان در دوران دفاع مقدس تصریح کرد: در زمان جنگ تحمیلی نیز کشور ما حتی از داشتن سیم خاردار و ساده ترین ادوات جنگی محروم بود ولی دانشگاهیان و نخبگان در آن زمان با تدبیر و ساخت این ملزومات جنگی و امروز با تولید تجهیزات پیشرفته نظامی، کشور را به نقطه ای رسانده اند که حتی تصور اقدام نظامی علیه ملت ایران نیز از ذهن دشمنان محو شده است.
معاون اول رییس جمهور در ادامه با اشاره به برنامه ها و ترفندهای دشمنان برای آسیب رسانی به کشور، گفت: دشمنان سه موضوع را به صورت توأمان دنبال می کنند که یکی تغییر باورهای مردم است. در رژیم شاهنشاهی سلب اعتماد به نفس و ترویج این تفکر که ما توانایی نداریم یک رویکرد جدی بود اما امروز باور "ما می توانیم" به طور جدی در کشور شکل گرفته است.
دکتر مخبر ادامه داد: تغییر در فکر و اندیشه ترفند دیگر دشمنان است و امروز در علم روانشناسی ثابت شده که اندیشه مثبت یا منفی مردم می تواند در سرنوشت یک کشور تأثیر جدی داشته باشد.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه دشمنان تغییر رفتار جامعه را نیز به عنوان یک هدف دنبال می کنند، افزود: اگر این سه تغییر در جامعه رخ دهد تغییر در ساختار شکل می گیرد و امام خمینی(ره) با تغییر در همین سرفصل ها توانستند رژیم شاهنشاهی را از پیش رو بردارند.
دکتر مخبر با بیان اینکه دولت سیزدهم از ابتدای آغاز به کار با مشکلات متعدد روبرو بود، تصریح کرد: اگر باور ما می توانیم و اعتقاد به امکانات و ظرفیت های کشور نبود و اگر رفتارهای سنجیده دولت وجود نداشت، قطعاً امروز با مسایل و مشکلات جدی تری روبرو می بودیم.
معاون اول رییس جمهور خطاب به دانشجویان و دانشگاهیان کشور گفت: شما سرمایه های بزرگی برای کشور هستید و هیچ سرمایه ای مهم تر و با ارزشتر از شما در کشور وجود ندارد چرا که با شما می توانیم هزاران ظرفیت مادی را در کشور ایجاد کنیم.
دکتر مخبر با تأکید بر اینکه امروز سرمایه گذاری در کشور و امکانات و ظرفیت ها بسیار فوق العاده است، بر لزوم توجه نکردن به منفی بافی های دشمنان و پژواک آن در میان برخی افراد در داخل کشور تأکید کرد و اظهار داشت: امروز به لحاظ منابع غنی خدادادی، درآمدها و ذخایر ارزی در بهترین شرایط قرار داریم و برخی از کشورها و دشمنان تلاش کردند تا بعد از عدم دستیابی به اهداف خود در اغتشاشات خیابانی در موضوع ارز به کشور آسیب وارد کنند که مانند موارد قبلی موفق نمی شوند به این اهداف نیز دست پیدا کنند.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه حکمرانی نیازمند اقتدار است و اقتدار مولفه های مختلفی دارد گفت: برای اداره کشور و دستیابی به مولفه های اقتدار، به نخبگان، دانشجویان و دانشگاهیان نیاز جدی داریم.
وی با اشاره به بهره گیری از همه ظرفیت های کشور برای حل مشکلات، افزود: بهترین نظرات و دیدگاه ها را از نخبگان و دانشگاهیان دریافت کرده ایم و امروز نیز با بهره گیری از همین پیشنهادات سازنده به حول و قوه الهی بر مشکلات فائق خواهیم آمد.
معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه آینده کشور کاملاً روشن است، اظهار داشت: قطار پیشرفت با سرعت به راه افتاده و این گردنه را نیز مانند سایر مشکلات پشت سر خواهیم گذاشت و از این مرحله عبور خواهیم کرد.
در این مراسم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از دانشجویان به عنوان سرمایه های مهم کشور یاد کرد و گفت: دانشجویان برتر ادوار گذشته امروز به اعضای هیات علمی در دانشگاه ها تبدیل شده اند.
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز در این مراسم با تأکید بر اهمیت اساتید و دانشجویان به عنوان مهم ترین عوامل موثر در نظام آموزشی کشور، گفت: دانشجویان موفق کسانی هستند که دائماً به دنبال آموزش باشند و از دریای اطلاعات بهترین ها را برگزینند و به کار گیرند.
در این مراسم همچنین با حضور معاون اول رییس جمهور از برترین های سی امین دوره جشنواره دانشجوی نمونه قدردانی شد.

r_rsar
اخبار برگزيده