اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
چهارشنبه 10 خرداد 1402 - 31 May 2023
شناسه خبر: 9586
تاریخ خبر: 1401/12/13
ساعت: 16:20
کد خبرنگار: 1060
دیدار فرستاده ویژه پادشاه و وزیر انرژی و معادن عمان با معاون اول ر ییس جمهور؛‌

دکتر مخبر: مناسبات تجاری و اقتصادی ایران و عمان باید همپای روابط دوستانه و سیاسی دو کشور گسترش یابد/ العوفی: در کوتاه ترین زمان موانع پیش روی همکاری های اقتصادی تهران و مسقط را حل و فصل می کنیم

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اشتراکات فراوان و روابط صمیمانه و دیرینه جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان گفت: روابط تهران و مسقط روابطی بسیار صمیمانه و ممتاز است که باید تلاش کنیم مناسبات تجاری و اقتصادی فیمابین را نیز همپای روابط سیاسی گسترش دهیم.

دکتر محمد مخبر عصر امروز(شنبه) در دیدار «سالم بن ناصر العوفی» فرستاده ویژه پادشاه عمان و وزیر انرژی و معادن این کشور اظهار داشت: به رغم رویکرد مهم و راهبردی مقامات دو کشور برای توسعه مناسبات تجاری فیمابین، هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی وجود دارد که باید با رفع موانع پیش رو به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم.

دکتر مخبر مسایل بانکی را از موانع اصلی بر سر راه توسعه مناسبات تجاری میان دو کشور برشمرد و گفت: پایه و بنیان هر رابطه اقتصادی، مبادلات بانکی است از این رو باید رفع مسایل بانکی را به عنوان یک اولویت در دستور کار قرار دهیم.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به خط هوایی مستقیم تهران – مسقط، ضرورت افزایش پروازهای این مسیر را گامی در جهت تسهیل رفت و آمد تجار و ارتقاء سطح همکاری های دو کشور ارزیابی و اظهار امیدواری کرد در دوره پیش رو شاهد عملیاتی شدن و اجرای توافقات بر زمین مانده میان دو کشور باشیم.

دکتر مخبر از وزیر صنعت معدن و تجارت کشورمان به عنوان رییس طرف ایرانی کمیسیون مشترک همکاری های ایران و عمان خواست برگزاری جلسات این کمیسیون افزایش پیدا کند و زمینه های همکاری مشترک میان دو کشور با برنامه زمان بندی دقیق پیگیری شود.

سالم بن ناصر العوفی فرستاده ویژه پادشاه عمان و وزیر انرژی و معادن این کشور نیز در این دیدار از مأموریت ویژه خود برای پیگیری روند همکاری ها و سرمایه گذاری های دو کشور در تمامی بخشها از جمله انرژی خبر داد و گفت: به دستور پادشاه عمان باید در کوتاه ترین زمان ممکن مسایل پیش روی توسعه همکاری های تهران و مسقط را حل و فصل کنیم.

وی روابط سیاسی جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان در سطح منطقه را روابطی عالی و ممتاز توصیف و خاطرنشان کرد:‌ تلاش جدی ما این است که مناسبات تجاری را به سطح روابط سیاسی و صمیمانه دو کشور برسانیم.

وزیر سرمایه گذاری عمان نیز که در این دیدار حضور داشت بر لزوم بسترسازی برای فعال شدن بخش خصوصی و تجار دو کشور تأکید کرد و گفت: باید فرصت و شرایط مطلوبی برای همکاری بخش خصوصی دو کشور فراهم کنیم تا از این طریق همکاری های اقتصادی فیمابین ارتقاء پیدا کند.

r_rsar
اخبار برگزيده