اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
شنبه 1 ارديبهشت 1403 - 20 April 2024
شناسه خبر: 9578
تاریخ خبر: 1401/12/8
ساعت: 12:35
کد خبرنگار: 1040
معاون اول رییس جمهور در آیین افتتاح نمایشگاه دستاوردهای طرح توانمند سازی 2020 محله؛‌

تامین مسکن، درمان و آموزش در دولت سیزدهم برای مناطق کم برخوردار با تمام توان پیگیری می شود/آینده و پیشرفت کشور بستگی به آینده سازان در مناطق محروم دارد/ تاکید بر تغذیه مادران باردار و کودکان زیر 6 سال، ارتقا آموزش 800 هزار دانش آموز و سند دار کردن خانه ها

معاون اول رییس جمهور بر ضرورت تامین مسکن و ارائه خدمات آموزشی، حمایتی و درمانی در مناطق و محلات کم برخوردار تاکید کرد و تلاش مضاعف برای تغذیه مادران باردار و کودکان زیر 6 سال، ارتقا آموزش 800 هزار دانش آموز و سند دار کردن خانه ها در این مناطق را خواستار شد.

دکتر محمد مخبر صبح امروز(دوشنبه) در آیین افتتاح نمایشگاه دستاوردهای طرح توانمندسازی 2020 محلهکه در نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب برگزار شد، با قدردانی از وزارتخانه ها و دبیرخانه ستاد طرح توانمندسازی 2020 محله افزود: طرح توانمندسازی محلات کم برخوردار که در دولت سیزدهم آغاز شده طبق فرمایشات مقام معظم رهبری یک حرکت جهادی و مبارک است و باید دست اندرکاران این اقدام مهم در دولت و نهادها با روحیه ای جهادی، دلسوزانه، ایثارگرانه و در حداقل زمان در راستای ارائه خدمات و زیرساخت های مورد نیاز مردم این مناطق حرکت کنند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به ایجاد ستاد همياري مردم تحت عنوان «سهم» تصریح کرد: در سرزمین جمهوری اسلامی ایران هر فرد ایرانی سهمی از مواهب کشور دارد و حکومت به طور عام موظف است این سهم را به مردم ادا کند که حرکت آغاز شده در ستاد توانمندسازی محلات در این دولت می تواند مردم این مناطق را به این حق خود برساند.
دکتر مخبر نیازهای درمانی، خدمات آموزشی و مسکن را سه نیاز اساسی مردم برشمرد و گفت: عدم تامین نیازهای درمانی، آموزشی و مسکن به محرومیت زایی در کشور منجر می شود.
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: مسکن بخش عمده ای از درآمد خانوار را درگیر می کند که در همین راستا برنامه های ساخت مسکن با کمک و همکاری مردم در دولت سیزدهم به صورت گسترده دیده شده و برنامه های درمانی دولت نیز در سال آینده اعلام و اجرایی خواهد شد. همچنین در حوزه آموزش نیز 800 هزار دانش آموز که آینده کشور به آنها وابسته است دچار برخی مشکلات تحصیلی و آموزشی هستند که دولت با کمک نهادهای عمومی و انقلابی و بدنه دستگاه های دولتی اقدامات خوبی برای بازماندگان از تحصیل آغاز کرده است.
وی با تاکید بر اینکه بسیاری از چهره های خدمتگذار و پزشکان و اساتید و کارآفرینان و حتی مسئولان دولتی از مناطق محروم و کم برخوردار برخاسته اند، گفت: باید به بخش های کم برخوردار و حاشیه شهرها توجه ویژه ای شود و اولویت های خاص قائل باشیم چرا که آینده و پیشرفت کشور بستگی به آینده سازان در این مناطق دارد.
دکتر مخبر در ادامه با اشاره به اهمیت توجه به مادران باردار و تغذیه و مکمل های غذایی در این مناطق ادامه داد: عدم توجه به نیازهای غذایی پایه در مناطق محروم می تواند برای کشور در سالیان آینده هزینه های زیادی به بار آورد که باید دست اندرکاران توجه خاصی به اولویت برنامه تغذیه و خدمات دوران بارداری در این مناطق داشته باشد.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه طبق تحقیقات علمی نوع تغذیه کودکان تا 6 سالگی تاثیر بسیار مهمی در تعیین سرنوشت آنان دارد، بر ضرورت مراقبت و تامین نیازهای کودکان در این سنین تاکید کرد.
وی همچنین به اقدامات ستاد توانمندسازی محلات کم برخوردار برای سند دار کردن منازل در این مناطق اشاره و تاکید کرد: امکانات و اقدامات بسیار خوبی برای صدور سند خانه ها در این مناطق انجام شده که لازم است رسانه ها در اطلاع رسانی به مردم برای انجام اقدامات در این زمینه کمک کنند.
دکتر مخبر تصریح کرد: در دولت سیزدهم و با همکاری سازمان بیمه سلامت 6 میلیون نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفتند که چنین اقدامی تاکنون سابقه نداشته و باید همه آحاد جامعه تحت پوشش بیمه قرار گیرند چرا که دولت برنامه های وسیعی در موضوع پزشک خانواده و پرداخت حداقلی هزینه های درمانی از سوی مردم دارد.
وی همچنین در ابتدای این مراسم یاد و خاطره مرحوم اسماعیل احمدی به عنوان میدان دار حرکت جهادی را گرامی داشت و گفت: چنین روحیه ای می تواند در کشور تغییرات و پیشرفت های اساسی بوجود آورد.
همچنین در این مراسم دکتر مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه شکل گیری هسته های پیشرفت در محلات کم برخوردار در بدنه دولت و نهادهای انقلابی آغاز و بصورت جدی در دولت سیزدهم پیگیری شده است، گفت: مشکلات موجود در سکونتگاه های غیرمجاز و بافت های فرسوده  در ارائه خدمات شهری به این بخش از کشور در وزارت راه و شهرسازی پیگیری می شود که در این راستا سامانه ای در سازمان بازآفرینی شهری برای سند دار کردن منازل متقاضیان در بافت های فرسوده هدف گذاری شده است.
دکتر سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی نیز در این مراسم گفت: طرح 4040 در وزارت جهاد کشاورزی در ادامه و راستای طرح 2020 محله برای صیانت از حوزه تولید و کمک به اقتصاد روستا راه اندازی شده است.
دکتر علی آقامحمدی رییس ستاد توانمندسازی محلات کم برخوردار نیز با اعلام اینکه متقاضیان تا آخر اسفند برای دریافت سند منازل خود در سامانه بازآفرینی شهری مهلت ثبت نام دارند، ادامه داد: دانش آموزان مقطع دهم تا دوازدهم می توانند با مراجعه به مراکز اعلام شده در کلاس های آموزشی کنکور که با حضور 300 استاد برجسته کشوربرگزار شده است، شرکت کنند.
وی ایجاد سامانه شریف و برگزاری دوره های پنج ماهه آموزش کسب و کار را از دیگر اقدامات این ستاد برشمرد و گفت: با ایجاد سامانه ای در وزارت کار و شناسایی 200 هزار فرصت شغلی با کمک وزارت صمت این آمادگی وجود دارد تا افراد فاقد شغل در محلات کم برخوردار و ثبت نام در سامانه نیازهای شغلی خود را فراهم کنند.
گفتنی است معاون اول رئیس جمهور پیش از این مراسم با همراهی وزرای جهاد کشاورزی و آموزش و پرورش و سایر مسئولان مربوطه از نمایشگاه دستاوردهای طرح توانمند سازی 2020 محله شامل غرفه های سلامت، بهداشت درمان، عمران و مسکن، سامانه های تخصصی اشتغال و کارآفرینی، خدمات آموزشی، دبیرخانه طرح توانمندسازی و تحول اجتماع محور 2020 محله، خدمات ورزشی، اجتماعی و فرهنگی بازدید کرد.
در ادامه این بازدید دکتر مخبر با گزارش مسئولان مربوطه در نهادهای عمومی و انقلابی، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام، کمیته امداد، بهزیستی، جمعیت هلال احمر و سایر دستگاه ها در جریان اقدامات انجام شده در این طرح قرار گرفت. طرح پویش جهاد علمی با همکاری دبیرستان البرز، آموزش کسب و کار با همکاری دانشگاه شریف، سامانه های تخصصی اشتغال و توانمندسازی نیازمندان شغل در محلات کم برخوردار، سامانه های بازآفرینی شهری و سند دار کردن متقاضیان، ارائه خدمات آموزشی حضوری و آنلاین به کودکان و نوجوانان بویژه بازماندگان از تحصیل، بهسازی و نوسازی مدارس، خدمات رایگان درمانی در دوران بارداری به مادران و اساسنامه تعاونی های مسکن محلات کم برخوردار از جمله این طرح ها بود.

r_rsar
اخبار برگزيده