اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
دوشنبه 29 اسفند 1401 - 20 March 2023
شناسه خبر: 9542
تاریخ خبر: 1401/11/13
ساعت: 14:50
کد خبرنگار: 1050
معاون اول رییس جمهور در سیزدهمین اجلاسیه شورای عالی استان ها:

دولت مصمم به استفاده از ظرفیت شوراها در پیشبرد برنامه های کشور است/ شوراها حلقه ای مهم و تاثیرگذار در تعامل میان مردم و دولت هستند/ مشکل اصلی کشور فعال نبودن بخش خصوصی است/ رکورد تاریخی 45.3 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در کشور

معاون اول رییس جمهور در سیزدهمین اجلاسیه شورای عالی استان ها بر ضرورت استفاده از این ظرفیت مهم در توسعه کشور تاکید و شوراها را به عنوان حلقه ای تاثیرگذار و مطمئن در تعامل میان مردم و دولت معرفی کرد.

دکتر محمد مخبر ظهر امروز(پنجشنبه) در این اجلاسیه که در ساختمان سابق مجلس شورای اسلامی برگزار شد، ضمن تبریک اعیاد پیش رو و آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی، مردم محوری را در اندیشه امام(ره) یک اصل اساسی برای اداره کشور خواند که در شکل گیری شوراهای اسلامی به منصه ظهور رسید.
وی گستره نفوذ شورای عالی استان ها از دورافتاده ترین روستاها تا کلان شهرهای کشور را دلیلی برای اثرگذاری این نهاد مهم در جهت پیشبرد برنامه های کلان کشور دانست و خواستار افزایش تعامل بیشتر برای حل مشکلات کشور و رسیدن به ایرانی قوی و پیشرفته شد.
معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: امروز تورم ماهانه که در زمان شروع بکار دولت به 59درصد رسیده بود، به 30.7 درصد رسیده است و علی رغم فشارها و مشکلاتی که با آن مواجه هستیم، شاخص های اصلی اقتصاد وضعیت اطمینان‌بخشی دارند.
دکتر مخبر با اشاره به اینکه کشور هنوز با مسائل و مشکلات اقتصادی مزمن و تاریخی دست به گریبان است اظهار داشت: مشکلاتی همچون کمبود مسکن، بیکاری، نقدینگی، ناترازی بانکها، خشکسالی و... از جمله مسائلی هستند که از گذشته، اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار داده اند و دولت در تلاش است تا با توسعه سرمایه گذاری که بخش تولید و اشتغال به آن وابسته است، بتواند این مشکلات را از میان بردارد.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه رشد اقتصادی کشور در سال 1400 به 4.4درصد رسید و این عدد در شش ماهه نخست سال جاری 3 درصد بوده است، گفت: صادرات غیرنفتی کشور از رشد خوبی برخوردار بوده و تا امروز به 45.3 میلیارد دلار رسیده که پیش بینی می شود تا پایان سال به 60 تا 70 میلیارد دلار ارتقا پیدا کند. این رقم در دهه های گذشته بدلیل اتکا بیش از حد کشور به درآمدهای نفتی یک آرزوی دست نیافتنی قلمداد می شد.
وی با تاکید بر اینکه دولت به دنبال ثبات اقتصادی و کنترل تورم است، از سرمایه گذاری 128 میلیارد دلاری در بخش های مختلف کشور خبر داد و گفت: این طرح ها با درصدهای پیشرفت مختلف در دست اجرا هستند و در بخش صنعت و معدن 71 طرح به ارزش 19 میلیارد دلار و در بخش پتروشیمی نیز 21 طرح به ارزش 13 میلیارد دلار در حال سرمایه گذاری است.
دکتر مخبر افزود: در بخش توسعه میادین نفتی 57.7 میلیارد دلار سرمایه گذاری با مشارکت شرکت های خارجی در دست اجراست، ضمن اینکه امروز خوشبختانه شرکت های داخلی توانایی استخراج و تقویت میادین را پیدا کرده اند و هم اکنون بیش از 20 شرکت خارجی در این حوزه در کشور فعالیت دارند.
وی با بیان اینکه در بخش سلامت 2 میلیارد دلار و در بخش کشاورزی 4 میلیارد دلار سرمایه گذاری شده، خاطرنشان کرد: در بخش نیروگاهها نیز طرح هایی به ارزش 7 میلیارد دلار در حال سرمایه گذاری است و با اقدامات دولت در یکی دو سال اخیر، حدود 6 هزار مگاوات به ظرفیت برق کشور اضافه شده است.
معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: در مجموع حدود 128 میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش های مختلف در حال انجام است و وقتی این طرح ها عملیاتی شوند، تحولات خوبی در کشور نمایان خواهد شد.
دکتر مخبر با بیان اینکه در بخش مسکن هزار و 100 شهر شناسایی شده که هم زمین و هم متقاضی مسکن دارند، گفت: در این شهرها باید زمین در اختیار مردم قرار دهیم و دولت با حمایت هایی نظیر اعطای تسهیلات، شرایط را برای تولید مسکن در این شهرها فراهم کند. علاوه بر آن از طریق قرارگاه سازندگی امام حسن(ع)، ساخت 500 هزار واحد مسکونی برای افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی در دستور کار قرار گرفته و 240 هزار واحد مسکن مهر نیمه تمام نیز در حال تکمیل هستند.
وی افزود: در دستگاههای اجرایی نیز تدابیری برای تامین مسکن کارکنان اتخاذ شده و در مجموع تا امروز برای احداث 2 میلیون 400 هزار واحد مسکونی تعیین تکلیف کرده اند به نحوی که بخشی از آنها امروز در مرحله نهایی و درآستانه افتتاح قرار دارند.
معاون اول رییس جمهور همچنین از برنامه های گسترده دولت برای مدیریت منابع آب کشور، اجرای 6 خط انتقال آب و رفع مشکلات استانهای دارای تنش آبی خبر داد و افزود: مسائل و مشکلات مرتبط با آب در 10 هزار روستا برطرف می شود.
دکتر مخبر در بخش دیگری از سخنان خود مشکل اصلی کشور را فعال نبودن بخش خصوصی خواند و گفت: صرفا با ابزار و امکانات محدود دولتی نمی توان قدم های بزرگ در توسعه کشور برداشت و یکی از انتظارات از شورای عالی استان ها این است که به عنوان واسط هوشمند و مطمئن، بخش خصوصی را تشویق و پشتیبانی کند تا سهم زیادی از توسعه کشور به دست این حوزه انجام شود.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به تاکید رییس جمهور در خصوص کمک و توجه به معیشت مردم، گفت: قیمت چند قلم کالای ضروری و مهم تا چند ماه آینده یا ارزان خواهد شد و یا قیمت آن تثبیت می شود.
وی با اشاره به برنامه ریزی های حوزه درمان، از خبرهای خوش در این بخش طی روزهای آینده نوید داد و افزود: با انجام کارهای ضربتی تلاش خواهیم کرد پرداخت هزینه های درمان از جیب مردم را به حداقل برسانیم.
دکتر مخبر در بخش پایانی سخنان خود پیشنهاد داد که گروهی پنج نفره از اعضای شورای عالی استان ها برای تعامل و هماهنگی نزدیک با دولت تشکیل شود تا پیشنهادات و درخواستهای دو طرف با سرعت بیشتری دنبال شود.
در این مراسم رییس شورای عالی استان ها نیز گزارشی از نظام شورایی کشور ارائه کرد و همچنین چند نفر از اعضای شورای عالی استان ها به نمایندگی از سایرین، درخواست ها، مطالبات و پیشنهادات خود را مطرح کرده و از آمادگی برای همکاری و تعامل نزدیک با دولت خبر دادند.

r_rsar
اخبار برگزيده