اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
چهارشنبه 16 آذر 1401 - 07 December 2022
شناسه خبر: 9283
تاریخ خبر: 1401/7/13
ساعت: 13:40
معاون اول رییس جمهور برای شرکت در دومین مجمع اقتصادی خزر عازم روسیه شد؛

دکتر مخبر: كشورهاي حاشيه خزر برای گسترش روابط مصمم هستند/ توسعه مناسبات با كشورهاي همسايه از راهبردهای دولت است

معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران به منظور شرکت و سخنرانی در دومین مجمع اقتصادی خزر دقایقی پیش عازم روسیه شد.

دکتر محمد مخبر ظهر امروز(چهارشنبه) به دعوت «میخائیل ولادیمیرویچ میشوستین» نخست وزیر روسیه برای شرکت در دومین مجمع اقتصادی خزر، در صدر یک هیات عالی رتبه سیاسی-اقتصادی تهران را با بدرقه رئيس دفتر رئيس جمهور، وزير ورزش و جوانان، رئيس سازمان امور اداري و استخدامي و معاون علمي و فناوري رئيس جمهور به مقصد مسکو ترک کرد.
معاون اول رییس جمهور در این سفر علاوه بر سخنرانی در دومین مجمع اقتصادی خزر، با برخی مقامات شرکت کننده در این اجلاس در خصوص توسعه روابط و سایر موضوعات مورد توجه طرفین گفتگو و مذاکره خواهد کرد.
وزرای امور اقتصادي و دارايي، نفت و جهاد كشاورزي و تعدادی از معاونین وزرا در این سفر معاون اول رییس جمهور کشورمان را همراهی می کنند.
دکتر مخبر همچنین پیش از عزیمت به روسیه در گفتگو با خبرنگاران به تشریح برنامه های سفر دو روزه خود به مسکو پرداخت و گفت: اين سفر به دعوت نخست وزير روسيه براي شركت در دومين مجمع اقتصادي خزر انجام مي شود.
معاون اول رئيس جمهور با بيان اينكه روابط جمهوري اسلامي ايران با روسيه نزديك و صميمانه است، افزود: روابط تهران و مسكو خصوصا با راهبرد جدیدي كه دولت سيزدهم براي ارتقا و توسعه مناسبات با كشورهاي همسايه و منطقه در پيش گرفته، طي يكسال اخير تحولات جدي و مثبتي را در حوزه تجارت، سرمايه گذاري و صنعت داشته است.
دكتر مخبر با تاكيد بر اهميت دومين مجمع اقتصادي خزر خاطرنشان كرد: اين اجلاس هم به لحاظ حقوقي و هم اقتصادي و هم از نظر مسائل زيست محيطي از اهميت فراواني براي كشورهاي ساحلي خزر برخوردار است.
وي با اشاره به ملاقات رئيس جمهور كشورمان با سران كشورهاي ساحلي خزر و همچنين حضور دكتر رئيسي در ششمين اجلاس سران کشورهای پیرامون خزر افزود: يكي از برنامه هاي اين سفر پیگیری مصوبات اجلاس سران و همچنين توافقات ميان رؤساي جمهور كشورهاي حاشيه خزر است تا اگر موانعي وجود داشته باشد اين موانع برطرف شود.
وي افزود: در اين سفر همچنين ملاقات هاي دوجانبه با نخست وزيران كشورهاي حاشيه خزر انجام خواهد شد تا توافقات و تفاهمات فيمابين مورد بررسي قرار گرفته و اجراي آنها تسريع شود.
معاون اول رئيس جمهور با اشاره به موقعيت جغرافيايي استثنايي ايران براي توسعه ترانزيت خاطرنشان كرد: كشورهاي حاشيه خزر مصمم هستند در حوزه سرمايه گذاري، ترانزيت و مناسبات اقتصادي، روابط خود را گسترش دهند كه اميدوارم در اين زمينه شاهد توافقات جدي باشيم.
معاون اول رئيس جمهور با اشاره به عضويت رسمي ايران در سازمان همكاري شانگهاي تصريح كرد: با توجه به رويكرد دولت سيزدهم براي توسعه مناسبات با كشورهاي منطقه و همسايه، بايد از فرصت استثنايي عضويت در سازمان همكاري شانگهاي به نحو مطلوب استفاده كنيم.
گفتنی است نخستین مجمع اقتصادی کشورهای حاشیه دریای خزر مرداد ماه سال 1398 با حضور پنج کشور عضو یعنی ایران، روسیه، ترکمنستان، قزاقستان و آذربایجان در منطقه گردشگری آوازه ترکمنستان برگزار شد.
رییس جمهور کشورمان نیز در تیر ماه سال جاری در ششمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر در کشور ترکمنستان شرکت و سخنرانی کرد.

r_rsar
اخبار برگزيده