اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
چهارشنبه 10 خرداد 1402 - 31 May 2023
شناسه خبر: 9052
تاریخ خبر: 1401/3/9
ساعت: 18:00
در دیدار رییس جمهور تاجیکستان و دکتر مخبر عنوان شد؛

تاکید بر اهمیت صلح و ثبات و امنیت در منطقه/ لزوم ارتقاء روابط تهران-دوشنبه بویژه در زمینه های تجاری

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اشتراکات عمیق فرهنگی، تاریخی و مذهبی جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان تأکید کرد: باید با توجه به ظرفیت های غنی دو دولت و ملت، روابط تهران – دوشنبه در سطح بسیار قابل قبولی گسترش و توسعه یابد.

دکتر محمد مخبر عصر امروز(دوشنبه) در دیدار «امامعلی رحمان» رییس جمهور تاجیکستان، افزود: تمامی تفاهمات و اسناد همکاری بین روسای جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان با دقت و جدیت تا رسیدن به نتیجه نهایی، پیگیری، عملیاتی و اجرایی خواهد شد.

معاون اول رییس جمهور ارتقاء روابط گردشگری بین ایران و تاجیکستان را نقطه کلیدی و سرفصل تعمیق ارتباطات و همکاری های دولت و مردم ایران و تاجیکستان برشمرد و افزود: تاکنون از فرصت های گسترش ارتباطات با توجه به اشتراکات زبانی و فرهنگی ایران و تاجیکستان به خوبی استفاده نشده و دولت سیزدهم با فراهم کردن بسترها و زمینه های لازم تلاش می‌کند تا همکاری های میان دو کشور به صورت همه جانبه تقویت شود.

دکتر مخبر همچنین با اشاره به ظرفیت های فراوان همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان در زمینه های انرژی، حمل و نقل، همکاری های گمرکی و بنادر، تصریح کرد: ایران آمادگی دارد در زمینه صادرات خدمات فنی و مهندسی و همچنین تبادلات علمی و دانشگاهی بین دو کشور گام های مستحکم تری نسبت به گذشته بردارد.

امامعلی رحمان رییس جمهور تاجیکستان نیز در این دیدار با اشاره به روابط صمیمانه و برادرانه دو دولت و ملت ایران و تاجیکستان تأکید کرد: باید چشم اندازهای کاری و تفاهمات همکاری بین ایران و تاجیکستان در زمینه های تجاری، فناوری، بهداشتی، انرژی، حمل و نقل و دانشگاهی بیش از گذشته گسترش یابد.

وی با اشاره به اشتراکات زبانی و فرهنگی دولت و ملت ایران و تاجیکستان تصریح کرد: ظرفیت گردشگری و افزایش سفرهای مشترک بین مردم دو کشور زمینه مناسبی برای ارتقاء روابط فیمابین بویژه در زمینه های تجاری است.

رییس جمهور تاجیکستان با اشاره به رویکردهای سازنده و مثبت و فعالانه دولت سیزدهم در گسترش ارتباطات ایران و تاجیکستان، خاطرنشان کرد: دولت تاجیکستان باور دارد که فصل جدیدی در همکاری های دو کشور  آغاز شده است.

در این دیدار رییس جمهور تاجیکستان و معاون اول رییس جمهور کشورمان بر اهمیت صلح و ثبات و امنیت در منطقه به ویژه در افغانستان و جلوگیری از  برهم زدن آرامش مردم خاورمیانه و آسیای مرکزی و اختلاف و تفرقه افکنی بین مذاهب و مردم این منطقه توسط نظام سلطه و در راس آن آمریکا تاکید کردند.

r_rsar
اخبار برگزيده