اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
پنج‌شنبه 11 خرداد 1402 - 01 June 2023
شناسه خبر: 8855
تاریخ خبر: 1400/12/28
ساعت: 15:10
کد خبرنگار: 1050
بازدید دکتر مخبر از خزانه داری کل کشور در آخرین روز کاری سال 1400؛

معاون اول رییس جمهور: درآمدهای دولت باید فقط از مسیر خزانه وارد چرخه اداره کشور شود/تاکید بر اصلاح نظام بانکی کشور

معاون اول رییس جمهور با حضور در وزارت امور اقتصادی و دارایی، از بخش های مختلف خزانه داری کل کشور بازدید کرد و از نزدیک در جریان فعالیت ها و اقدامات این نهاد مالی قرار گرفت.

دکتر محمد مخبر ظهر امروز(شنبه) در جریان این بازدید که در آخرین روز کاری سال 1400 و در واپسین ساعات باقیمانده از فعالیت رسمی اداری در سال جاری انجام شد، از کارکنان بخش های مختلف خزانه داری کل کشور به خاطر تلاش ها و اقدامات انجام شده به ویژه در روزهای پایانی سال قدردانی کرد.
معاون اول رییس جمهور همچنین پس از این بازدید در جمع معاونین و مدیران وزارت امور اقتصادی و دارایی، این وزارتخانه را از مهمترین دستگاه های اجرایی برای اداره امور مالی کشور برشمرد و گفت: خزانه در طول تاریخ همواره بعنوان امین حکومت ها مطرح بوده و اگر عملکرد این نهاد مناسب باشد شاهد بالندگی اقتصاد کشور خواهیم بود.
وی با یادآوری وضعیت کشور در زمان آغاز به کار دولت سیزدهم گفت: در زمان شروع دولت، وضعیت خزانه مناسب نبود، میزان فروش نفت پایین و درآمدهای حاصل از فروش در اختیار دولت قرار نمی گرفت.
دکتر مخبر افزود: ذخایر استراتژیک کالاهای اساسی در برخی استان ها نامناسب بود و شاهد آمار بالای فوتی ناشی از کرونا بودیم ضمن آنکه دشمنان از یک طرف شرکت های تولید کننده واکسن در کشور را تحریم می کردند تا به تجهیزات و مواد اولیه دسترسی نداشته باشند و از طرف دیگر از واردات واکسن به کشور نیز جلوگیری می کردند.
معاون اول رییس جمهور، افزود: 8 میلیارد دلار ارز ترجیحی برای کل سال 1400 درنظر گرفته شده بود که تقریبا تمام آن ظرف چند ماه نخست سال هزینه و به اتمام رسید و به همین دلیل دولت سیزدهم در آن مقطع با مشکل کمبود منابع و اعتبارات مواجه شده بود.
وی ادامه داد: با لطف خداوند، حمایت مقام معظم رهبری و اقدامات مجاهدانه شخص رییس جمهور و سایر اعضای مجموعه دولت، توانستیم ظرف سه ماه فروش نفت را به بیش از یک میلیون بشکه در روز برسانیم و ضمن آزاد کردن بخشی از دارایی های مسدود شده در کشورهای دیگر ، ذخایر استراتژیک کالاهای اساسی را نیز بالا ببریم.
دکتر مخبر افزود : جمهوری اسلامی ایران امروز جزو چند کشور نخست در مدیریت و کنترل بیماری کرونا است.
وی در ادامه با بیان اینکه سال آینده سالی بسیار بهتر و پربارتر خواهد بود، اظهار داشت: خوشبختانه قوای سه گانه همراهی و همکاری کامل دارند و به فضل الهی این کشتی به ساحل امن خواهد رسید.
دکتر مخبر با تاکید بر ضرورت اصلاح ساختار بودجه و کاهش وابستگی آن به درآمدهای نفتی تصریح کرد: درآمدهای حاصل از فروش نفت باید صرف سرمایه گذاری در کشور شود و باید تلاش کنیم از خام فروشی نفت جلوگیری شود و آن را تا زنجیره های پایین به فراورده تبدیل کنیم تا به ارزش افزوده بیشتر دست یابیم.
معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: دولت ها اداره کننده و بنگاه دار خوبی نیستند و باید دارایی ها به مردم واگذار شود تا چرخه سرمایه گذاری در کشور راه بیفتند.
وی اضافه کرد: درآمدهای دولت حتی اگر یک ریال هم باشد باید از مسیر خزانه وارد چرخه اداره کشور شود و حساب و کتاب آن به صورت دقیق و شفاف مشخص باشد.
دکتر مخبر ساماندهی بانک ها و اصلاح نظام بانکی کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت: اصلاح نظام بانکی کشور باید در دستور کار وزارت امور اقتصادی و دارایی باشد و امیدوارم با برنامه ریزی های انجام شده شاهد بهبود و اصلاح نظام بانکی و تبلور کامل بانکداری اسلامی در کشور باشیم.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به گزارش های وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص برنامه های در دست اقدام جهت هوشمند سازی و الکترونیکی شدن فرایندها، گفت: تا دولت الکترونیک بصورت کامل حاکم نشود، نه از فساد جلوگیری خواهد شد و نه درآمدها و هزینه های دولت به درستی ساماندهی می شود.
وی افزود: شفاف سازی و الکترونیکی شدن امور امری ضروری در همه دستگاه های اجرایی است اما نقش و اثرگذاری آن در وزارت امور اقتصادی و دارایی بسیار پر رنگ تر از سایر دستگاه ها است چرا که می تواند موجب رضایتمندی مردم و ساماندهی سازمان هایی نظیر سازمان مالیات و گمرک شود که نقشی مهم در اقتصاد کشور دارند.
دکتر مخبر در ادامه سخنان خود بکارگیری مدیران جوان، توانمند و مسلط را از ویژگی های دولت سیزدهم برشمرد و گفت: بکارگیری مدیران جوان فرصتی است تا کاستی ها و نواقص گذشته اصلاح شود البته تجربه نیز باید با دانش و توانمندی عجین شود.
در این جلسه وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز گزارشی از اقدامات صورت گرفته ارائه داد و گفت: برنامه راهبردی سال 1401 این وزارتخانه نهایی شده و این برنامه مبنای عملکرد هر یک از سازمانهای تابعه خواهد بود.
وی از اعطای قریب به 200 هزار فقره تسهیلات بدون ضامن از زمان دستور رییس جمهور تا کنون خبر داد و گفت: یکی دیگر از اقدامات وزارت اقتصاد ساماندهی دستگاه های پز بوده است و امیدواریم سال 1401 در شرایطی آغاز شود که هیچ دستگاه پز بدون اتصال به سازمان امور مالیاتی فعالیت نداشته باشد.
در این جلسه خزانه دار کل کشور نیز با بیان اینکه حضور معاون اول رییس جمهور در خزانه داری کل کشور بی سابقه است و باعث شادی کارکنان شده، گزارشی از آخرین وضعیت دریافت ها و پرداخت های دولت ارائه کرد.
وی همچنین در خصوص خزانه داری الکترونیکی و هوشمند به ارائه گزارشی پرداخت و افزود: با الکترونیکی شدن این امور، شاهد جلوگیری از ناترازی مالی و برقراری انضباط مالی خواهیم بود.
 

r_rsar
اخبار برگزيده