اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
سه شنبه 8 اسفند 1402 - 27 February 2024
شناسه خبر: 8842
تاریخ خبر: 1400/12/24
ساعت: 14:50
در جلسه اي مشترك با معاون اول ریيس جمهور مطرح شد:

خودروسازان داخلي با تشكيل قطب سوم وارد بازار رقابت شوند/ با شکسته شدن انحصار شاهد بهبود کیفیت، تنوع و کاهش قیمت خودروها خواهیم بود

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه انحصار از عوامل مهم نابود کننده هر صنعتی است، گفت: آنچه می تواند موجب تقویت صنعت خودروسازی کشور شود، ایجاد بستر مناسب برای رقابتی شدن این صنعت است.

دکتر محمد مخبر پیش از ظهر امروز(سه شنبه) در جلسه ای با تعدادی از خودروسازان داخلی، با تبریک اعیاد شعبانیه اظهار داشت: هیچ موضوعی در برابر رضایت و رفاه و امنیت مردم اهمیت ندارد و در شرایط فعلی متاسفانه مردم از کیفیت، تنوع و قیمت خودرو راضی نیستند.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه دولت تا وقتی ضرورتی وجود نداشته باشد مایل به واردات خودرو نیست، افزود: وظیفه و تکلیف اصلی دولت تامین رضایت، رفاه و امنیت مردم است و اگر رضایت مردم در تعارض با حفظ وضعیت موجود قرار گیرد، دولت قطعاً منافع مردم را در اولویت قرار می دهد. در چنین شرایطی و در وهله اول باید رقبای جدیدی در داخل برای شرکت های خودروسازی بزرگ ایجاد کرد. در غیر این صورت برای تقویت رقابت حتي اگر مجبور شويم باید به واردات نيز فكر كنيم.
معاون اول رییس جمهور از تولید کنندگان داخلی خودرو خواست تا با هماهنگی وزارت صمت و با شراکت با یکدیگر مجموعه های بزرگتری را بسازند که دولت بتواند با حمایت از آنها قطب های دیگری در صنعت خودروسازی ایجاد کند.
وی با اشاره به ظرفیت های گسترده و دستاوردهای کشور در حوزه علم و تکنولوژی خاطر نشان کرد: توانمندی و ظرفیت کشور در صنعت خودروسازی بسیار فراتر از وضعیت موجود است و اگر فضای رقابتی در صنعت خودروسازی کشور ایجاد شود، قطعاً شاهد ارتقاء کیفیت و بهبود قیمت خودروهای تولید داخل خواهیم بود.
دکتر مخبر ادامه داد: دولت با قاطعيت و با تمام ظرفیت ها به دنبال حمایت از خودروسازان داخلی است و آمادگی دارد بسترهای لازم را برای رقابتی شدن این صنعت فراهم کند تا ضمن تامین منافع مردم شاهد ارتقاء وضعیت صنعت خودروسازی و افتخارآمیز بودن تولیدات این صنعت باشیم.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه دولت سيزدهم مصمم است مسائل و مشکلات پیش روی صنعت خودروسازی کشور را حل و فصل کند، تصریح کرد: براساس تاکید رییس جمهور، دولت درصدد خروج از مدیریت کارخانجات خودرو سازی است تا با خروج از این عرصه، نسبت به سیاست گذاری صحیح برای رقابتی شدن و بالندگی خودروسازی کشور اقدام کند.
در این جلسه که وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری نیز حضور داشتند، مدیران عامل تعدادی از شرکت های خودروسازی کشور گزارشی از ظرفیت تولید سالانه، محصولات و تعداد اشتغال خود ارائه کردند و به تشریح مهمترین مشکلات و دغدغه های صنعت خودروسازی کشور پرداختند.
قیمت گذاری دستوری، رقابت دولت با بخش خصوصی، تامین منابع مالی و نقدینگی و تامین مواد اولیه تولید از موضوعاتی بود که مدیران عامل شرکت های خودروسازی به آن پرداختند و مسائل و مشکلات خود را در این خصوص مطرح کردند.

r_rsar
اخبار برگزيده