اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
پنج‌شنبه 11 خرداد 1402 - 01 June 2023
شناسه خبر: 8797
تاریخ خبر: 1400/12/15
ساعت: 17:40
دومین جلسه از کارگروه توسعه اقتصاد دانش بنیان با حضور معاون اول رییس جمهور برگزار شد؛

دکتر مخبر: جوانان نخبه و خلاق حلقه مفقوده توسعه صنعت نفت و گاز کشور هستند‌

معاون اول رییس جمهور از حوزه نفت و گاز به عنوان یکی از مزیت های توسعه کشور یاد کرد و گفت: جوانان نخبه، خلاق و هوشمند مزیتی ارزشمند برای توسعه کشور هستند که اگر زنجیره توسعه صنعت نفت و گاز کشور با این حلقه تکمیل شده و در کنار هم قرار گیرند، شاهد پیشرفت و توسعه در این بخش خواهیم بود.

دکتر محمد مخبر عصر امروز(یکشنبه) در دومین جلسه از کارگروه توسعه اقتصاد دانش بنیان با موضوع دانش بنیان کردن صنعت نفت کشور ضمن تبریک میلاد باسعادت امام حسین(ع) و اعیاد شعبانیه، با اشاره به گزارش های ارائه شده از همکاری میان وزارت نفت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بر ضرورت تشکیل کارگروهی مشترک برای پیشبرد طرح ها و برنامه های توسعه صنعت نفت و گاز توسط این دو دستگاه اجرایی تأکید کرد.

معاون اول رییس جمهور از وزیر نفت و معاون علمی و فناوری رییس جمهور خواست در این کارگروه مشترک، نقشه راه و طرحی جامع با برنامه زمان بندی مشخص و مبتنی بر مزیت های کشور جهت دانش بنیان کردن صنعت نفت و گاز تدوین کنند.

دکتر مخبر با اشاره به پیشرفت ها و دستاوردهای کشورمان در حوزه اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد دیجیتال خاطرنشان کرد: اگرچه در برخی از صنایع نسبت به کشورهای دیگر کمی عقب هستیم، اما در حوزه اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد دیجیتال به پشتوانه جوانان و نخبگان ایرانی، کمبود و عقب ماندگی نسبت به کشورهای پیشرفته نداریم و لازم است با حمایت و سرمایه گذاری در این بخش زمینه توسعه و پیشرفت و دانش بنیان کردن صنایع کشور را فراهم کنیم.

در این جلسه وزیر نفت نیز گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای دانش بنیان کردن صنعت نفت و گاز کشور ارائه کرد و گفت: وزارت نفت در مدت سپری شده از دولت سیزدهم نسبت به انتشار چندین فراخوان در زمینه های مختلف نظیر فعال کردن چاه های کم بازده نفت، بهینه سازی مصرف انرژی و تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت  اقدام کرده که منجر به انعقاد قرارداد با شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه نفت و گاز شده است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور هم در این جلسه گزارشی از طرح ها و برنامه های این معاونت برای دانش بنیان کردن صنعت نفت و گاز کشور و بومی سازی دانش فنی ارائه کرد و به تشریح پیشنهادات جهت بهره برداری حداکثری از توانمندی شرکت های دانش بنیان در این حوزه پرداخت.

در پایان این نشست پس از بحث و تبادل نظر در خصوص راهکارهای سرعت بخشیدن به روند دانش بنیان کردن صنعت نفت و گاز کشور، مقرر شد کارگروهی مشترک میان وزارت نفت و معاونت علمی و فناوری رییس جمهور تشکیل و نقشه راهی جامع برای دانش بنیان کردن صنعت نفت و گاز کشور با برنامه زمان بندی مشخص تدوین و گزارش دهی شود.

گفتنی است جلسات کارگروه توسعه اقتصاد دانش بنیان به صورت دوره ای با حضور معاون اول رئیس جمهور و معاون علمی و فناوری در یک موضوع خاص با وزیر و مدیران دستگاه ذیربط تشکیل شده و ضمن بررسی مسائل و چالش های پیش روی در آن حوزه برای تسریع در روند دانش بنیان کردن فعالیت های مربوطه برنامه ریزی می کنند.

r_rsar
اخبار برگزيده