اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
چهارشنبه 10 خرداد 1402 - 31 May 2023
شناسه خبر: 8788
تاریخ خبر: 1400/12/11
ساعت: 18:15
در جلسه کمیته تخصصی کرونا به ریاست دکتر مخبر تأکید شد؛

کنترل نسبی سویه جدید کرونا، مانع تکمیل چرخه واکسیناسیون نشود

جلسه روسای کمیته های تخصصی ستاد ملی کرونا عصر امروز (چهارشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

دکتر محمد مخبر در این جلسه که رییس دفتر رییس جمهور، وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش و مسئولان دستگاه های مربوطه حضور داشتند، بر ضرورت بکارگیری اقدامات ضروری برای جلوگیری از شیوع سویه های جدید کرونا در کشور تأکید کرد و افزود: مراقبت های لازم و استفاده از واکسن های موجود در کشور تأثیر بسزایی در کاهش آمار بستری ها به ویژه در بخش مراقبت های ویژه و همچنین مرگ و میرهای ناشی از کرونا دارد و مردم لازم است هر چه سریعتر روند واکسیناسیون خود را تکمیل کنند.

معاون اول رییس جمهور همچنین از دستگاه های ذیربط و وزارت بهداشت خواست تا تمهیدات لازم برای کمک  به افزایش تولید واکسن داخلی کرونا در سال آینده اندیشیده شود.

در این جلسه همچنین وزیر بهداشت گزارشی از آخرین وضعیت بیماری کرونا و سویه جدید اومیکرون و آخرین رنگ بندی کرونایی در کشور ارائه کرد و افزود: میزان بیماران سرپایی و بستری و همچنین آمار مرگ و میر ناشی از این ویروس در کشور و در هفته گذشته سیر نزولی داشته است اما ساده انگاری در زمینه رعایت دستورالعمل های بهداشتی و همچنین عدم تکمیل واکسیناسیون می تواند شرایط کشور را دچار مشکل کند.

در این جلسه وزارت بهداشت گزارشی از روند شیوع سویه جدید اومیکرون و واکسیناسیون در ایران و جهان و همچنین تأثیر میزان بستری و مرگ و میر قطعی بر حسب وضعیت واکسیناسیون ارائه کرد که طبق گزارش وزارت بهداشت در خصوص واکسیناسیون افراد بالای 12 سال در کشور، 92 درصد دوز اول، 80 درصد دو دوز و 35 درصد نیز سه دوز واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

 در ادامه نیز گزارشی از مشکلات بخش بیمه در پشتیبانی بیماری کرونا ارائه و تأکید شد با تخصیص اعتبارات لازم حمایت های مورد نیاز از این بخش انجام شود.

گزارشی نیز از وضعیت واکسیناسیون در کشور در میان جوامع هدف گوناگون در قالب طرح مدیریت هوشمند بیماری ارائه و بر اساس آن اعلام شد در راستای شناسایی افراد واکسینه شده تا به حال بالغ بر 343 میلیون استعلام از سامانه مربوطه صورت گرفته است.

r_rsar
اخبار برگزيده