اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
چهارشنبه 10 خرداد 1402 - 31 May 2023
شناسه خبر: 8759
تاریخ خبر: 1400/12/3
ساعت: 13:30
در دیدار معاون نخست وزیر قزاقستان با دکتر مخبر تأکید شد؛

گسترش و تعمیق همکاری ها میان ایران و قزاقستان در زمینه های مختلف تجاری، اقتصادی، کشاورزی و صنعتی

معاون اول رییس جمهور با اشاره به روابط 30 ساله دیپلماتیک بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان تاکید کرد: با وجود روابط مستحکم بین دو دولت و ملت از ظرفیت های همکاری بین دو کشور به خوبی استفاده نشده است و جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا این همکاری ها بیش از گذشته گسترش و تعمیق یابد.

دکتر محمد مخبر صبح امروز(سه شنبه) دردیدار با «بخیت سلطانوف» معاون نخست وزیر و وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان بر ضرورت ارتقای تبادلات و همکاری های بین دو کشور در زمینه های تجاری، اقتصادی، صنعتی، کشاورزی و معدنی تاکید کرد و گفت: امکانات موجود در ایران و قزاقستان زمینه مناسبی برای تبدیل دو کشور به هاب منطقه ای است که در این راستا فعالیت بیش از گذشته کمیسیون های مشترک بین دو کشور می تواند به این هدف کمک نماید.

معاون اول رییس جمهور افزود: برگزاری نمایشگاه های تخصصی می تواند به شناسایی فرصت ها و ظرفیت ها به فعالان بخش خصوصی و تجار دو کشور کمک شایان توجهی نماید و باید برنامه عملیاتی جدی به منظور گسترش همکاری های ایران و قزاقستان هر چه زودتر تهیه شود.

وی به نقش سازمان های همکاری شانگهای، اکو و اوراسیا در پررنگ تر شدن مبادلات بین کشورهای عضو این سازمانها اشاره و تصریح کرد: دولت های عضو سازمان های منطقه ای باید تمام تلاش خود را برای حمایت از بخش خصوصی و تسهیل رفت و آمدهای تجاری بین فعالان و کارآفرینان کشورهای منطقه بکار ببندند.

بخیت سلطانوف معاون نخست وزیر و وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان نیز در این دیدار با استقبال از سیاست خارجی دولت سیزدهم مبنی بر افزایش و ارتقای همکاری های همه جانبه با کشورهای همسایه گفت: قزاقستان از این سیاست ریاست جمهوری اسلامی ایران استقبال می کند و سطح بالای اعتماد و روابط بین رهبران سیاسی دو کشور کمک می کند تا مشکلات موجود بر سر راه برداشته شود.

وی افزود: برگزاری نشست های کمیسیون مشترک بین دو کشور و همچنین نمایشگاه های تخصصی ابزار محکمی برای توسعه روابط بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان است و با تشکیل انجمن تجار و بخش خصوصی دو کشور می توان چشم انداز روشنی نسبت به گسترش همکاری ها بین دو کشور داشت.

وی همچنین با اشاره به مذاکرات هسته ای ایران با قدرت های جهانی، بر ضرورت برداشته شدن تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

معاون نخست وزیر و وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان با اشاره به ظرفیت های گسترده موجود در سازمان های منطقه ای خاطرنشان کرد: حضور ایران در این سازمان ها و گسترش موقعیت های همکاری فرصت بسیار مناسبی برای رشد و توسعه کشورهای منطقه و همچنین جمهوری اسلامی است.

گفتنی است در این دیدار که وزیر جهاد کشاورزی به عنوان رییس کمیسیون مشترک دو کشور نیز حضور داشت زمینه های گسترش همکاری ها در بخش های مختلف نیز مورد گفتگو و بررسی قرار گرفت.

 

 

r_rsar
اخبار برگزيده