طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

شَهْرُ رَمَضانَ الَّذي أُنْزِلَ فيهِ الْقُرْآنُ هُديً لِلنَّاسِ وَ بَيِّناتٍ مِنَ الْهُدي‏ وَ الْفُرْقانِ

      
جمعه ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 23 April 2021
شناسه خبر: ۸۰۱۸
تاریخ خبر: ۲۰/ ۱۱/ ۱۳۹۹
ساعت: ۱۹:۱۵
معاون اول رییس جمهور:

رمز استمرار انقلاب اسلامی ایستادگی و وحدت کلمه است/ مزیت استان‌های مرزی در دوران سخت تحریم‌ها بیش از پیش مشخص شد/ امنیت واقعی در مرز‌ها توسط مرزنشینان تأمین می‌شود/ نیرو‌های مسلح نقش موثر و تعیین کننده‌ای در امنیت مرز‌های کشور دارند/ باید بخشی از منافع تجارت مرزی نصیب مرزنشینان شود

جلسه دیدار اعضای فراکسیون مرزنشینان مجلس شورای اسلامی با معاون اول رییس عصر امروز(دوشنبه) برگزار شد.

رمز استمرار انقلاب اسلامی ایستادگی و وحدت کلمه است/ مزیت استان‌های مرزی در دوران سخت تحریم‌ها بیش از پیش مشخص شد/ امنیت واقعی در مرز‌ها توسط مرزنشینان تأمین می‌شود/ نیرو‌های مسلح نقش موثر و تعیین کننده‌ای در امنیت مرز‌های کشور دارند/ باید بخشی از منافع تجارت مرزی نصیب مرزنشینان شود

دکتر اسحاق جهانگیری در این جلسه با تأکید بر اهمیت استان های مرزی به ویژه در دوران سخت تحریم ها گفت: با وجود محدودیت های ناشی از تحریم ها، بخش زیادی از صادرات و واردات کالاهای مورد نیاز مردم از طریق استان های مرزی صورت گرفت و بیش از پیش مشخص شد که استان های مرزی چه ظرفیت و امتیاز بزرگی برای کشور هستند.
معاون اول رییس جمهور افزود: تصور ‌آمریکایی ها این بود که با اعمال تحریم های ظالمانه و ممانعت از فروش نفت، می توانند شاهرگ اصلی اقتصادی کشور را قطع کنند و باعث فروپاشی اقتصاد کشور شوند اما با اتکا به ظرفیت های داخلی نظیر استان های مرزی، خواسته های آمریکایی ها محقق نشد.
دکتر جهانگیری با تبریک ایام پیروزی انقلاب اسلامی گفت: رمز پیروزی انقلاب اسلامی، ایستادگی و رهبری امام خمینی(ره)، مقاومت مردم و وحدت کلمه بود و امروز نیز رمز استمرار انقلاب اسلامی، ایستادگی و وحدت کلمه است که همه باید به آن پایبند باشیم.
معاون اول رییس جمهور ایجاد فراکسیون مرزنشینان در مجلس شورای اسلامی را ابتکاری مثبت در جهت حل مشکلات مرزهای کشور و توجه به مسایل معیشتی مرزنشیان توصیف کرد و افزود: دولت از همکاری با این فراکسیون در راستای حل مسایل و مشکلات مرزهای کشور و نیز رفع مسائل مرزنشینان استقبال می کند.
دکتر جهانگیری افزود: جمهوری اسلامی ایران با 15 کشور مرز مشترک دارد و صرف نظر از برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس که مرتکب اشتباهاتی شدند و برای خود و مردمشان بدنامی و روسیاهی در تاریخ ایجاد کرده اند، سایر کشورهای همسایه روابط صمیمانه و سازنده ای با ایران دارند.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: باید تلاش کنیم روابط مان را با کشورهای همسایه به ویژه در حوزه اقتصادی روز به روز گسترده تر کنیم که البته در این زمینه وزارت صنعت معدن و تجارت هدف گذاری مناسبی انجام داده و بر اساس این هدفگذاری حجم مبادلات تجاری با این کشورها طی سال های آتی دو برابر خواهد شد.
دکتر جهانگیری با تأکید بر اینکه نیروهای مسلح نقش موثر و تعیین کننده ای در امنیت مرزهای کشور دارند اظهار داشت: امنیت واقعی در مرزها توسط مرزنشینان تأمین می شود و اگر وضعیت زندگی، اشتغال و معیشت مردم مناطق مرزی مساعد باشد، به برقراری امنیت در این مناطق کمک خواهد شد.
معاون اول رییس جمهور بر ضرورت عمران و آبادانی در مرزها تأکید کرد و گفت: ساماندهی مرزها و حل مسائل کولبری از مهم ترین برنامه هایی است که باید در دستور کار باشد تا از قاچاق کالا جلوگیری شده و بخشی از منافع تجارت مرزی نصیب مرزنشینان شود.
دکتر جهانگیری در ادامه با اشاره به اینکه دولت چند سال است که لایحه ای را برای ایجاد هشت منطقه آزاد در استان های مرزی به مجلس ارائه کرده است افزود: هدف دولت ایجاد تحول اقتصادی در این استان ها بوده است اما متأسفانه با وجود موافقت مجلس، مخالفت هایی با این لایحه وجود دارد و هم اکنون در مجمع تشخیص مصلحت نظام در دست بررسی است که امیدواریم هر چه زودتر با آن موافقت شود.
در این جلسه که معاون رییس جمهور در امور مجلس نیز حضور داشت، رییس فراکسیون مرزنشینان مجلس شورای اسلامی گزارشی از تعداد نمایندگان فعال در این فراکسیون ارائه کرد و گفت: در حال حاضر 138 نفر از نمایندگان مجلس عضو فراکسیون مرزنشینان هستند.
وی با اشاره به اینکه 16 دستگاه اجرایی در مدیریت مرزی نقش دارند گفت: گاهی تعارضات و اختلاف نظرها باعث ایجاد موانع در تجارت مرزی می شود که امیدواریم با همکاری دولت و مجلس گامی در جهت روان سازی در تجارت مرزی کشور برداشته شود.
در ادامه این جلسه تعدادی از نمایندگان عضو فراکسیون مرزنشینان مجلس شورای اسلامی نیز به بیان مهم ترین مسایل در مرزهای کشور پرداختند که قوانین دست و پاگیر گمرکی، مسایل و مشکلات معیشتی و سهمیه سوخت مرزنشینان و ضرورت ساماندهی و مدیریت یکپارچه در مرزها از مهمترین مطالبات این نمایندگان بود.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh