طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه ۰۹ آبان ۱۳۹۹ - 30 October 2020
شناسه خبر: ۷۶۸۳
تاریخ خبر: ۰۳/ ۰۶/ ۱۳۹۹
ساعت: ۱۹:۳۰
معاون اول رییس جمهور تأکید کرد:

وظیفه سازمان اسناد و کتابخانه ملی صیانت از میراث مستند و حافظه تاریخی ملت ایران است / کارنامه سازمان اسناد و کتابخانه ملی در مقطع کنونی کارنامه‌ای درخشان و ارزشمند است / منابع و میراث جمع آوری شده باید در اختیار جامعه و اندیشمندان قرار بگیرد / فرهنگ همواره پیشران اصلی توسعه و پیشرفت بوده است / در دوران شیوع کرونا روند آموزش و تعلیم حتی یک روز در کشور تعطیل نشد / فرهنگ ایرانی-اسلامی قادر است ایران را از همه مشکلات عبور دهد

معاون اول رییس جمهور با اشاره به جایگاه و اهمیت سازمان اسناد و کتابخانه ملی در میان اندیشمندان و محققان کشور گفت: وظیفه اصلی این سازمان حفظ میراث مستند و مکتوب و صیانت از حافظه تاریخی ملت ایران است.

وظیفه سازمان اسناد و کتابخانه ملی صیانت از میراث مستند و حافظه تاریخی ملت ایران است / کارنامه سازمان اسناد و کتابخانه ملی در مقطع کنونی کارنامه‌ای درخشان و ارزشمند است / منابع و میراث جمع آوری شده باید در اختیار جامعه و اندیشمندان قرار بگیرد / فرهنگ همواره پیشران اصلی توسعه و پیشرفت بوده است / در دوران شیوع کرونا روند آموزش و تعلیم حتی یک روز در کشور تعطیل نشد / فرهنگ ایرانی-اسلامی قادر است ایران را از همه مشکلات عبور دهد

دکتر اسحاق جهانگیری بعد از ظهر امروز(دوشنبه) در نشست با مدیران ارشد سازمان اسناد و کتابخانه ملی و رونمایی از سامانه های سنا و حافظه ملی ایرانیان، گفت: این سازمان در مقطع فعلی به کانون امیدی برای کسانی تبدیل شده که به دنبال دانش و فرهنگ هستند و بسیاری از پیشکسوتان این حوزه و جوانان جویای دانش علاقمند به استفاده از آثار ارزشمند جمع آوری شده در سازمان اسناد و کتابخانه ملی هستند.
دکتر جهانگیری با قدردانی از همه کسانی که در سال های گذشته و مدیریت فعلی برای حفاظت و تقویت از سرمایه ها و میراث ملی تلاش کرده اند، گفت:‌ با وجود شرایط سخت و تنگناهای بسیار نظیر محدودیت منابع مالی کارنامه مدیریت سازمان اسناد و کتابخانه ملی کارنامه درخشانی بوده و کارهای بزرگ و روزآمدی انجام شده که باید به آن افتخار کرد و به خوبی این دستاوردها را به جامعه منعکس نمود.
معاون اول رییس جمهور گفت: ملت ایران تمدن و فرهنگی بزرگ دارد و نقش تعیین کننده ای در تاریخ و فرهنگ دنیا داشته است باید از این میراث مهم حفاظت کرد جمع آوری و نگهداری میراث و مستندات کار بزرگی بوده اما از آن مهمتر این است که این دستاوردها در اختیار عموم مردم و جامعه قرار گیرد.
دکتر جهانگیری گفت: باید با اقدامی نظام مند اطلاع رسانی صحیحی به جامعه درباره این مجموعه انجام شود در غیر این صورت چرخه کار ناقص باقی می ماند، باید تلاش کنیم تا دسترسی به منابع برای مکاتبات تسهیل شود.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به راه اندازی دو سامانه دسترسی به کتب و اسناد و نشریات کشور گفت: استفاده از روش ها و شیوه های جدید برای گسترش دامنه مکاتبات اقدامی ارزشمند است که می تواند مخاطبان و ذینفعان را افزایش دهد. معنای این نفوذ و گسترش تمدن و فرهنگ ایرانی در سراسر کشور است.
دکتر جهانگیری گفت: امروز در دورترین نقاط کشور دانشگاه و جوانان نخبه و تحصیلکرده و علاقمندان به پژوهش وجود دارند که خواهان دسترسی به منابع و مراکز علمی از این دست هستند. موضوع عدالت به ویژه عدالت آموزشی و پژوهشی موضوعی مهم است که می توان از چنین راهکارهایی برای گسترش آن استفاده کرد.
معاون اول رییس جمهور از شرایط کرونایی به عنوان یک آزمون بزرگ برای دولت ها یاد کرد و گفت: با وجود آنکه ماه ها از آغاز شیوع ویروس کرونا سپری می شود اما همچنان پدیده ای نوظهور و عالمگیر است که مناسبات اقتصادی، سیاسی و بین المللی را تحت تأثیر قرار داده و این آزمون پیش روی دولت ها قرار دارد که آیا در این شرایط فعالیت ها و امور اصلی را تعطیل خواهند کرد یا نه؟
دکتر جهانگیری افزود: کارنامه بخش علمی، فرهنگی و آموزشی کشور در شرایط شیوع کرونا، کارنامه ای قابل قبول است و وزارتخانه های آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری اجازه ندادند به دلیل محدودیت های ناشی از کرونا، روند علم و دانش حتی یک روز در کشور تعطیل شود و با استفاده از راهکارهای مناسب فرایند علم و دانش را استمرار بخشیدند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه زیرساخت های کشور تا حد زیادی برای ارائه خدمات غیرحضوری به مردم مهیا شده است، افزود: خوشبختانه دستگاه های اجرایی در این دوره محک زده شدند و در این میان سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز تدابیر خوبی را برای ارائه خدمات غیرحضوری اندیشید و با استفاده از سامانه ها و ابزارهای الکترونیکی که دراین دوره ایجاد کرده اند، قادر خواهند بود حتی در شرایط عادی نیز خدمات بهتر و بیشتری را به مخاطبین ارائه دهند.
دکتر جهانگیری ادامه داد: این سازمان از همه ابزارها استفاده کرد و شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها را به کار گرفت تا سامانه های مناسبی را برای ارائه خدمات به علاقمندان به علم و دانش ایجاد کند که باید صمیمانه از همه تلاشگران و دست اندرکاران این سازمان قدردانی کنم.
معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اهمیت نقش فرهنگ در توسعه و برون رفت از مشکلات کشور تصریح کرد: فرهنگ همواره پیشران اصلی توسعه و پیشرفت بوده است و معتقد هستم ایران توسعه یافته زمانی شکل می گیرد که توسعه فرهنگی به طور کامل انجام شده باشد.
دکتر جهانگیری با ذکر خاطره ای از دوران تصدی وزارت صنایع اظهار داشت: زمانی که وزیر صنایع بودم گفتگویی با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام دادم و پیشنهاد کردم که شورای فرهنگ و صنعت در کشور ایجاد شود چرا که معتقد بودم هر دوی آنها بر یکدیگر تأثیرگذار هستند و توسعه فرهنگی می تواند به تقویت بخش صنعت کشور منجر شود.
معاون اول رییس جمهور در ادامه با بیان این که امروز در دوران تحریم ها فشارهای جدی بر ملت ایران وارد شده است و سختی و دشواری بر زندگی مردم سایه انداخته است گفت: در این میان فشارهای روانی نیز بر مردم وارد شده و دشمنان ملت ایران تلاش می کنند که آینده کشور را تیره و تار جلوه دهند که در این شرایط همه مسئولین، نخبگان، صاحبنظران و اصحاب فرهنگ و هنر نقش موثری دارند که برای جامعه افق گشایی کنند.
دکتر جهانگیری با تأکید بر اینکه فرهنگ ایرانی-اسلامی قادر است ایران را از همه مشکلات عبور دهد، تصریح کرد: ایران در قرن های مختلف با آسیب های متعدد روبرو بوده اما همواره از همه سختی ها سربلند بیرون آمده است.
معاون اول رییس جمهور افزود: امروز در دوره ای هستیم که هم به قوام و انسجام داخلی نیاز داریم و هم نیازمند بالا بردن تاب آوری جامعه برای عبور از سختی ها هستیم که در این میان نقش صاحبنظران و مراکز فرهنگی بسیار تعیین کننده است.
دکتر جهانگیری در بخش پایانی سخنان خود همه مراکز علمی، فرهنگی، تحقیقاتی و صاحب نظران را به همراهی با دولت برای عبور از مشکلات فراخواند و گفت: خوشبختانه نشانه های خوبی دیده می شود و امیدواریم که روزهای خوبی پیش روی کشور باشد و بتوانیم از این دوران عبور کرده و مسیر توسعه و پیشرفت به روال طبیعی خود بازگردد.
معاون اول رییس جمهور در ابتدای سخنان خود ضمن تسلیت فرا رسیدن ایام سوگواری اباعبدالله (ع) گفت: پیام عاشورا و این حماسه ماندگار آگاهی و فداکاری در مسیر حق است و همه ما خواهان بهره مندی از شور و شعور حسینی هستیم.
دکتر جهانگیری افزود: امسال به حکم دین، اخلاق و قانون و با راهگشایی رهبر معظم انقلاب، مراجع عظام تقلید، اندیشمندان و نخبگان اجتماعات عزاداری متناسب با شرایط کرونا متفاوت از سال های گذشته برگزار می شود و پیام هر خانه یک حسینیه پیامی معنادار است که متناسب با شرایط، نیازها و الزامات تعریف شده است.
در این جلسه وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش نیز ضمن قدردانی از اقدامات انجام شده از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی در طراحی و ایجاد سامانه های مختلف بر لزوم استمرار تلاش های این سازمان برای ارائه خدمات هر چه بهتر به مخاطبین تأکید کردند.
اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز در این نشست گزارشی از اقدامات انجام شده و روند ایجاد سامانه های مختلف در این سازمان ارائه کرد و گفت: تبدیل اسناد فیزیکی به اسناد دیجیتال از رویکردهای این سازمان است ضمن آنکه تدوین تاریخ شفاهی نیز از رسالت هایی است که با جدیت دنبال می کنیم در حال مکتوب کردن اطلاعات افراد و اشخاص مختلف هستیم.
در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور از دو سامانه سنا و حافظه ملی ایرانیان رونمایی شد. سنا (سامانه نشریات ایران) مشتمل بر فهرست و محتوای دیجیتال نشریات، روزنامه ها، مجلات ایران از آغاز تاکنون است و سامانه حافظه ملی ایرانیان نیز جامع ترین فهرست کتب، نشریات، اسناد و نسخ خطی کشور است.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh