طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
سه‌شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - 22 September 2020
شناسه خبر: ۷۶۶۷
تاریخ خبر: ۲۱/ ۰۵/ ۱۳۹۹
ساعت: ۱۹:۱۰
معاون اول رییس جمهور تاکید کرد:

دولت مقتدر از دل جامعه توانمند بیرون می‌آید/ مشارکت معنادار و موثر مردم، نهاد‌های حاکمیتی را توانمند‌تر می‌کند/ مشارکت مردم موجب توسعه و خلق فرصت‌های جدید برای کشور می‌شود/ وظیفه دولت و دستگاه‌های قانونگذار است که زمینه را برای فعالیت نهاد‌های مردمی فراهم کنند/ وظیفه نهاد‌های مدنی تقویت همبستگی اجتماعی است/ دستگاه‌ها باید از تشکل‌هایی که به آن‌ها مجوز فعالیت داده اند حمایت کنند

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه مشارکت معنادار و موثر مردم در همه عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی موجب توانمند شدن و تقویت نهاد‌های حاکمیتی می‌شود، گفت: دولت مقتدر از دل جامعه توانمند بیرون می‌آید.

دولت مقتدر از دل جامعه توانمند بیرون می‌آید/ مشارکت معنادار و موثر مردم، نهاد‌های حاکمیتی را توانمند‌تر می‌کند/ مشارکت مردم موجب توسعه و خلق فرصت‌های جدید برای کشور می‌شود/ وظیفه دولت و دستگاه‌های قانونگذار است که زمینه را برای فعالیت نهاد‌های مردمی فراهم کنند/ وظیفه نهاد‌های مدنی تقویت همبستگی اجتماعی است/ دستگاه‌ها باید از تشکل‌هایی که به آن‌ها مجوز فعالیت داده اند حمایت کنند

دکتر جهانگیری بعد از ظهر امروز(سه شنبه) در نشست با منتخبان تشکل های مردم نهاد با اشاره به ضرورت مشاركت مردم در خلق فرصت هاي جديد براي جامعه و كشور ، تصریح کرد: فرهنگ و گفتمان مشارکت مردمی باید در درجه اول بايد به يك درك عمومي در جامعه و تفاهم در نهادهاي حاكميتي تبديل شود و آثار و فواید مشاركت اجتماعي ، شكل تحقق مشارکت و نحوه اثربخشي آن وزمينه ها و الزام هاي گسترده شدن آن برای جامعه بازگو شود.
وی با تبریک فرارسیدن 22 مرداد بعنوان روز تشكل ها و مشاركت هاي اجتماعي ، تصریح کرد: اين وظيفه دولت و دستگاه هاي قانونگذار و حقوقي است كه زمينه ها را براي فعاليت اين نهادهاي مردمي فراهم كرده و با حسن ظن نسبت به ظرفيت آنها و مشاركت داوطلبانه شهروندان برخورد کنند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه دولت تمام مساعی خود را برای رفع موانع قانونی فعالیت سمن ها و تشکل های مردم نهاد به کار گرفته است ،گفت: ما خواهان آن هستیم که تشکل های مردم نهاد با روحیه و با پشتوانه قانونی بهتری فعالیت کنند. در این خصوص در همه نشست هایی که از ابتدای سال با مدیران ارشد وزارتخانه ها داشته ام تأکید کردم که اگر مجوز فعالیت به فرد یا تشکلی می دهند باید با قدرت از آنها حمایت کنند مجوز دادن یعنی دفاع از آنها برای انجام فعالیت قانونمند در جامعه، البته اگر تشکلی نیز تخلفی کرد باید پاسخگو باشد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به جایگاه مشارکت اجتماعی در قانون و فرهنگ و دیدگاه های امام (ره) و رهبر معظم انقلاب ، گفت: در شرايطي كه كشور با وضعيت خطير و پيچيده‌اي روبروست باید همه برای تاب آوري جامعه در برابر تهديدها و مخاطراتي كه سلامت و بهداشت تن و روان، معيشت و زندگي بي دغدغه، جامعه اخلاقي و منسجم و آينده مطمئن را تهديد مي كند، تلاش کنیم و نهادهاي مردمي و مدني می توانند در این زمینه بسیار اثر گذار باشند.
دکتر جهانگیری افزود: باید هر چه بيشتر امكان ارتباط،‌ گفتگو، همدلي و همزباني ميان جامعه و حكومت و در درون جامعه و در درون نهادهاي حاكميتي را فراهم كرد. قطعا تشكل هاي مردمي و نهادهاي مدني می توانند بطور کارآمد سازوكارهای تقويت همبستگي اجتماعي را بوجود آورند.
وی به تجربه موفق نهادهاي مدني و تشكل هاي مردمي در كمك به مردم و مقابله با مخاطرات و آسيب ها در بحران هاي طبيعي مثل زلزله و سيل، در كاهش رنج مردم در وضعيت كرونايي و در دفاع از ثروت هاي ملي، منابع طبيعي و سرمايه و فرصت هاي ملي داشته اند اشاره کرد و افزود: سمن ها و نهادهاي مردمي در کنار سازمان هاي حاكميتي می توانند براي توانمندتر كردن جامعه و نظام، فرصت‌ها و ظرفيت‌هاي جديدي خلق كنند.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه تشکل ها می توانند مسایل مرتبط با خود را در ذهن جامعه ترویج کنند، گفت: در موضوع محیط زیست و مسأله وقف اراضی دماوند شاهد پیگیری و حساسیت نخبگان، تشکل ها و افکار عمومی بودیم. بنابراین نباید این اثرگذاری ها و نقش ها را دست کم بگیریم.
معاون اول رییس جمهور گفت: در ماجرای کرونا نیز شاهد نوع دوستی و مردم دوستی عمیقی در میان ملت ایران بودیم و تشکل های بسیاری تلاش کردند تا در کنار دولت که به واسطه تحریم ها از نظر اقتصادی در شرایطی نبود که همه نیازها را مرتفع کند برای کمک به کسانی که زندگی و معیشت شان آسیب دیده بود حضور یافتند که بسیار دلگرم کننده بود و باید قدردان هوشمندی مردم بزرگ ایران باشیم.
معاون اول رییس جمهور ضمن تاکید بر اینکه همه دستگاه هاي اجرايي متولي امور سمن ها در سراسر كشور باید برای به توسعه و تثبيت فعاليت‌هاي نهادهاي مدني تلاش کنند، اظهار داشت: تشکل های مردم نهاد قطعاً در موضوع آسیب های اجتماعی می توانند کمک حال دستگاه های دولتی باشند و باید برای پیشبرد اهداف خود بدون یأس و دلسردی تلاش کنند و با پیگیری کارها را به نتیجه برسانند.
معاون اول رییس جمهور در پایان سخنان خود با اشاره به اهمیت موضوع جوانان اظهار داشت: خوشبختانه جوانان نخبه فعال در شرکت های دانش بنیان دستاوردهای خوبی به دست آوردند و در همین مقطع شیوع بیماری کرونا توانستند در تهیه تجهیزات و ملزومات مورد نیاز بخش بهداشت و درمان و سلامت بیش از نیاز کشور تولید کنند.
پیش از سخنان معاون اول رییس جمهور تعدادی از منتخبان تشکل های اجتماعی و مردم نهاد در حوزه جوانان، میراث فرهنگی، بهزیستی، محیط زیست، اجتماعی و زنان توضیحاتی درباره اهداف، فعالیت ها و مشکلات پیش روی سمن ها ارائه کردند.
همچنین رییس سازمان بهزیستی و معاون وزیر ورزش و جوانان گزارشی در خصوص اعمال وظیفه حاکمیتی و سیاستگذاری در دستگاه های ذیربط، عملکرد مثبت خیریه ها و مراکز مردم نهاد به ویژه در ایام کرونا، افزایش تشکل های رسمی جوانان از ابتدای دولت تا کنون، ترویج فرهنگ تشکل گرایی و اهتمام به استاندارد سازی و اقتصاد تشکل ها ارائه کردند.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh