طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
پنجشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - 28 May 2020
شناسه خبر: ۶۳۰۹
تاریخ خبر: ۱۲/ ۰۶/ ۱۳۹۷
ساعت: ۲۰:۰۵
دکتر جهانگیری تاکید کرد:

منابع بانک‌ها متعلق به مردم است و نمی‌توان از وصول آن چشم پوشی کرد/ شرایط اقتصادی باید برای فعالان اقتصادی اطمینان بخش باشد

جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی عصر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور و با حضور معاون اول قوه قضاییه و نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

منابع بانک‌ها متعلق به مردم است و نمی‌توان از وصول آن چشم پوشی کرد/ شرایط اقتصادی باید برای فعالان اقتصادی اطمینان بخش باشددكتر اسحاق جهانگيري در اين جلسه معوقات و بدهي هاي بانكي را يكي از مشكلات اصلي نظام بانكي برشمرد و از بانكهاي عامل خواست با جديت وصول مطالبات را پيگيري و در اخذ وثايق معتبر از متقاضيان تسهيلات، دقت كافي را انجام دهند.
رييس ستاد هماهنگي مبارزه با مفاسد اقتصادي افزود: منابع بانكها متعلق به مردم است كه نمي‌توان از وصول آن چشم پوشي كرد و بايد اقدامات و پيگيري هاي لازم براي بازگشت اين منابع مالي به بيت‌المال انجام شود.
معاون اول رئيس جمهور همچنين با اشاره به اين كه اقتصاد ايران هجدهمين اقتصاد بزرگ دنياست خاطرنشان كرد: اقتصاد ايران از روند رو به رشدي برخوردار است اما يكي از معضلات اين اقتصاد مسايل و مشكلات نظام بانكي است كه بايد در جهت حل مسايل نظام بانكي و بويژه وصول بدهي هاي معوق بدهكاران كلان بانكي تلاش شود.
وي افزود: در كنار پيگيري براي وصول معوقات بانكي، بايد شرايط اقتصادي كشور براي فعالان اقتصادي و بخش خصوصي واقعي، فضايي آرام و اطمينان بخش باشد تا بتوانند عملكرد هرچه بهتري در اداره بنگاه هاي خود داشته باشند.
معاون اول رئيس جمهور همچنين از تلاش هاي كميته فرادستگاهي رسيدگي به مطالبات معوق بانكي ستاد در جهت وصول معوقات نظام بانكي قدرداني كرد و از اين كميته كه با عضويت وزارتخانه هاي امور اقتصادي و دارايي و اطلاعات، نيروي انتظامي، سازمان ثبت اسناد و املاك كشور، دادستاني عمومي و انقلاب تهران، دادستاني كل كشور، ديوان محاسبات و دبيرخانه ستاد هماهنگي مبارزه با مفاسد اقتصادي تشكيل شده است خواست با ادامه كار و برگزاري جلسات مستمر و اقدامات موثر روند وصول مطالبات معوق بانكي را با جديت دنبال كنند.
معاون اول قوه قضاييه هم در اين نشست بر ضرورت دقت كافي از سوي بانكهاي عامل پيش از اعطاي تسهيلات به متقاضيان تأكيد كرد و اظهار داشت: بانك ها بايد در اين زمينه با دقت و جديت كافي عمل كنند و چنانچه يك متقاضي داراي بدهي معوق باشد، امكان دريافت مجدد تسهيلات بانكي براي او وجود نداشته باشد.
در اين جلسه كه وزير دادگستري، سرپرست وزارت امور اقتصادي و دارايي، سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي، رئيس سازمان برنامه و بودجه، رئيس كل بانك مركزي، رئيس سازمان بازرسي كل كشور، رئيس كل ديوان محاسبات، دادستان تهران، رئيس سازمان تأمين اجتماعي، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي عضو ستاد و اطلاعات سپاه نيز حضور داشتند، گزارشي از آخرين وضعيت مانده تسهيلات و تعهدات جاري و غيرجاري شبكه بانكي تا پايان تيرماه 1397 ارائه شد و سپس درخواست بانك پارسيان در خصوص نحوه وصول مطالبات شبكه بانكي از يكي از بدهكاران كلان بانكي مورد بحث و تصميم گيري قرار گرفت.
در ادامه اين جلسه دبير ستاد هماهنگي مبارزه با مفاسد اقتصادي گزارشي از ابلاغ مصوبه جلسه قبلي ستاد با موضوع «پيشگيري از انباشت مطالبات غير جاري بانكي» و مراحل تدوين، تكميل و تصويب مصوبه مربوط به آن ارائه كرد و مقرر شد پس از تكميل طي هفته هاي آتي ابلاغ شود.
بر اساس گزارش دبيرخانه ستاد هماهنگي مبارزه با مفاسد اقتصادي نسبت تسهيلات غيرجاري به مانده كل تسهيلات كه بيانگر ميزان ريسك اعتباري شبكه بانكي است، تا پايان تيرماه 1397 11.4 درصد بوده است كه اين شاخص در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته 0.2 واحد درصد كاهش(بهبود) داشته است. در اين گزارش همچنين عنوان شد كه در دولت تدبير و اميد، به طور متوسط نسبت تسهيلات غيرجاري به كل تسهيلات، سالانه 5 درصد كاهش داشته و اين در حالي است كه نرخ ريسك اعتباري در دوره هشت ساله دولت قبل سالانه با 6 درصد رشد همراه بوده است.
لازم به ذكر است كميته فرادستگاهي پيگيري مطالبات معوق بانكي كه با مصوبه ستاد تشكيل شده و فعاليت مي نمايد از سال 94 تا سال 97 با تشكيل بيش از 70 جلسه، تصميمات و اقدامات موثري در جهت وصول مطالبات بانكي از بدهكاران كلان بانكي انجام داده است و حسب تاكيدات معاون اول رييس جمهور و اعضاء ستاد، تداوم و اقدامات آن كميته ضروري و موجب بازگشت منابع بانكي نزد بدهكاران كلان به بيت المال خواهد شد.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh