کد خبر: ۵۰۰۳
تاریخ انتشار:۲۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۶
معاون اول رييس جمهور تاكيد كرد:
نگاه آيت الله هاشمي رفسنجاني به نقش زن يكي از روشن بينانه ترين نگاه ها از منظر دين است/ آيت الله هاشمي رفسنجاني يكي از پيشگامان اسلام در دوره معاصر بود/ نگاه آيت الله هاشمي رفسنجاني به رسانه يكي از واقع بينانه ترين رويكردهاي زمان ما بود/ مسائل جامعه بدون نقش آفريني مثبت و سازنده رسانه ها قابل حل نيست /رسانه ها نبايد جامعه امن، نظام مقتدر و برخوردار از رهبري آگاه و هوشمند را ناامن، ناتوان و آشفته نشان دهند/ دولت عزمي جز حاكميت قانون، مبارزه با فساد و پيشرفت و توسعه كشور ندارد/ سهم بزرگي از پيشرفت ايران بر دوش زنان فرهيخته و فعال است
معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه هيچ مسئله اي از مسائل پيش روي جامعه بدون نقش آفريني مثبت و سازنده رسانه ها قابل حل نيست، گفت: در تمام مسائل و مشكلات اجتماعي، سياسي و اقتصادي زماني مي توان اين مسائل را حل و فصل كرد و به راهكار مناسب رسيد كه رسانه ها نيز در اين زمينه نقش آفرين باشند.
دكتر اسحاق جهانگيري پيش از ظهر امروز (شنبه) در نخستين جشنواره زن، خانواده و رسانه ، رحلت ناگهاني و ناباورانه بزرگ مرد دين و سياست حضرت آيت الله هاشمي رفسنجاني را به مردم شريف و قدر شناس كشور تسليت گفت و اظهار داشت: حضور گسترده و آگاهانه مردم در مراسم هاي پس از ارتحال ايشان و تشييع با شكوه پيكر آيت الله هاشمي رفسنجاني كه عمر خود را براي استقرار انقلاب و نظام جمهوري اسلامي صرف كرد در تاريخ جمهوري اسلامي كم نظير بود.
وي افزود: حضور مردم در مراسم هاي ترحيم آيت الله هاشمي رفسنجاني در استان ها و شهرستان هاي مختلف نيز بسيار با شكوه برگزار شده است و بر اساس گفته برخي دوستان، اين مراسم ها فقط با مراسم هايي كه براي يادبود امام راحل برگزار شده بود قابل مقايسه است كه مردم چنين شكوه و عظمتي را بار ديگر نشان دادند.
دكتر جهانگيري ادامه داد: حضور مردم در مراسم ارتحال رييس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام پيام هاي متعددي با خود دارد كه اميدوارم از اين پيام ها درس هاي لازم براي استقرار و تثبيت اهداف بزرگي كه مردان بزرگ انقلاب در نظر داشتند، گرفته شود.
معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه تصور نمي كرديم كه در اين ايام شاهد ضايعه ارتحال آيت الله هاشمي رفسنجاني باشيم، خاطر نشان كرد: هم اكنون مشيت الهي بر اين امر تعلق گرفت و بايد بيشتر به حكمت آن انديشه و از ميراث گرانقدري كه اين شخصيت ممتاز براي ما به جا نهاده به تناسب مسائل و اقتضائات پيش رو بهره بگيريم.
وي در ادامه با قدرداني از برگزاري جشنواره زن، خانواده و رسانه اظهار داشت: هر سه مقوله موجود در عنوان اين جشنواره با انديشه و تجربيات مرحوم آيت الله هاشمي رفسنجاني پيوندهاي وسيعي داشت و نگاه ايشان به زن و نقش او در اجتماع بي ترديد يكي از روشن بينانه ترين نگاه ها از منظر دين به زن بود .
معاون اول رييس جمهور افزود: ايشان نه تنها در موضوع ورود زنان به مسائل سياست و اجتماع قائل به كمترين محدوديت نبود بلكه در مقابله با تحجر و تنگ نظري و غلبه بر سنت هاي غلط يكي از پيشگامان اسلام در دوره معاصر بود.
دكتر جهانگيري اضافه كرد: آيت الله هاشمي رفسنجاني به توانمندي و نقش زنان در سطوح مختلف باور داشت و در اين مسير تا حد امكان راهگشا بود و با شجاعت و قاطعيت از نظرات امام راحل كه برخاسته از اسلام ناب بود، حمايت مي كرد تا زن بتواند در جايگاه واقعي خود قرار گيرد.
معاون اول رييس جمهور گفت: نگاه آيت الله هاشمي به نهاد خانواده سرشار از صفا، صميميت و محبت  بود و در عين آزادي به رعايت حقوق اعضاي خانواده تاكيد داشت.
وي با بيان اينكه در نگاه آيت الله هاشمي رفسنجاني به مسائل خانواده، موضوعات فراواني وجود دارد كه بايد در جاي خود به آن پرداخته شود، تصريح كرد: برخورد ايشان با همسر و فرزندانش گوياي نگاه و انديشه عميق ايشان است وبر خلاف فرهنگ رايج در محيط هاي سنتي، در تمامي نوشته ها و گفته هاي آيت الله هاشمي از ديرباز تا كنون، همسر و دختران خود را با نام و با سادگي خطاب مي كرد و همين موضوع باعث شد جامعه نيز آنها را با نام بشناسد و شايد در مورد يك روحاني و يك مسئول سطح بالاي ديگر اين مورد مصداق نداشته باشد كه عامه مردم نام زن و دختران او را بدانند و با همان نام آنها را در جامعه خطاب قرار دهند.
دكتر جهانگيري اضافه كرد: در خاطرات روزانه آيت الله هاشمي رفسنجاني كه جزو اسناد مهم انقلاب و نظام جمهوري اسلامي است، وقتي اين خاطرات را مطالعه مي كنيم، در خاطرات برخي روزها به مسائل ساده داخل خانواده اشاره شده و اين در حالي است كه بعضاً در خاطرات همان روز به پيچيده ترين و مهمترين مسائل سياسي نيز اشاره شده است و مهمترين پيام اين موضوع اين است كه يك سياست مدار هر چند هم كه بزرگ باشد، نمي تواند از مسئله خانواده جدا باشد و حتماً بخش عمده اي از زمان روز را با خانواده سپري مي كند.
معاون اول رييس جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به اينكه نگاه مرحوم آيت الله هاشمي رفسنجاني به رسانه  و نقش آن بويژه در سالهاي اخير يكي از واقع بينانه ترين رويكرد هاي زمان ما بود، گفت: در اين خصوص كافي است به گفته هاي اخير ايشان درباره نقش رسانه هاي نوين و شبكه هاي مجازي در بالابردن ميزان آگاهي مردم و دفاع از جريان آزاد اطلاعات مراجعه كنيم.
وي افزود: آيت الله هاشمي رفسنجاني عالمي متفكر، سياست مداري هوشمند و به تعبير مقام معظم رهبري فقيهي زمان شناس بود كه هم جهان كنوني را به درستي مي شناخت و هم به خوبي از نقش و اثر گذاري مولفه ها و عناصري كه محصول اين جهان هستند، آگاهي داشت.
دكتر جهانگيري در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اهميت و نقش رسانه ها در ابعاد مختلف جامعه اظهار داشت: مسائل واقعي با تعبيري كه در رسانه ها از آنها وجود دارد گاهي متفاوت است و فاصله دارد به همين دليل توجه به نگرش و افكار عمومي اهميت فراواني دارد.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد: نمي توان به دليل آنكه گاهي تصوير واقعيت و آنچه در رسانه ها منعكس مي شود با هم تفاوت دارد از رسانه ها گريخت. نمي توان به رسانه ها بدبين بود بلكه بايد كوشيد تا تصاويري كه رسانه ها از مسائل مختلف جامعه منعكس مي كنند به واقعيت هاي جامعه نزديك شود. نزديكي دنياي رسانه اي شده با دنياي واقعي وقتي ميسر است كه اساس كار و فعاليت رسانه ها مبتني بر گفتگو و چرخش آزاد اطلاعات باشد.
وي مهمترين رسالت رسانه ها را زمينه سازي براي وجود گفتگو در جامعه و كمك به چرخش آزاد اطلاعات ارزيابي كرد و گفت: در اين صورت است كه شايد بتوانيم واقعيت ها و تصاوير منعكس شده در رسانه ها را به يكديگر نزديك كنيم.
دكتر جهانگيري ادامه داد: رسانه نبايد به ابزاري براي كتمان حقيقت و اعمال زور تبديل شود و نبايدآن را از دسترسي به حقيقت منع كرد و مسير فعاليت آن را محدود ساخت.
معاون اول رييس جمهور گفت: متاسفانه سياست زدگي و تبديل رسانه به ابزاري براي محدود كردن جامعه از ادراك درست و مسلط كردن افراطي گري و خشونت بر رسانه ها، تضييع حقوق اساسي ملت است.
وي حق دسترسي آزاد به اطلاعات و حق مشاركت آزاد در تعيين سرنوشت را از حقوق اساسي ملت برشمرد و گفت: متاسفانه برخي رسانه ها در سالهاي اخير نشان دادند به دنبال حاكميت مردم بر سرنوشت خود و روي كار آمدن جريان اعتدال و عقلانيت نيستند و راهي بر خلاف اين نقش و رسالت برگزيده اند.
دكتر جهانگيري اضافه كرد: شاهد اين مدعا عملكرد برخي رسانه هاي منتقد دولت است كه به جاي نقد سازنده و نقد عملكردها و سياست هاي دولت، از نوعي عمليات و جنگ رواني بعضاً با سرمايه هاي عمومي و بيت المال عليه دولت استفاده مي كنند و تلاش مي كنند دولت و مجلس برآمده از راي ملت را در ذهن مردم ناتوان و ناكارآمد نشان دهند.
معاون اول رييس جمهور تصريح كرد: نقش ملي و تاريخي رسانه ها در چنين شرايطي مي تواند ترغيب عموم به فهم مسائل و مصالح ملي و دعوت جامعه به گفتگوهاي عقلاني به دور از سوء ظن و تنش باشد. ما نيازمند آن هستيم كه بر سر مسائل ملي و اساسي كشور گفتگوهاي سازنده شكل بگيرد بدون آنكه به يكديگر سوء ظن داشته باشيم و در جامعه تنش ايجاد كنيم.
وي با بيان اينكه ايران در جهان امروز در منطقه ناامن و پرمخاطره خاورميانه كشوري آرام، امن و رو به توسعه است، تاكيد كرد: دولت عزمي جز حاكميت قانون، مبارزه با فساد و پيشرفت و توسعه كشور ندارد.
دكتر جهانگيري گفت: از همه رسانه هاي مخالف دولت مي خواهم كه جامعه امن، نظام مقتدر و برخوردار از رهبري آگاه و هوشمند را ناامن، ناتوان و آشفته نشان ندهند.
معاون اول رييس جمهور در ادامه سخنان خود با تاكيد بر اينكه سهم بزرگي از پيشرفت ايران در زمينه هاي مختلف يقيناً بر دوش زنان فرهيخته و فعال كشور است، خاطر نشان كرد: زن در تاريخ و تمدن اسلامي و ايراني ما از جايگاه و مقام بالايي برخوردار است.
وي افزود: هرجا نام مردان بزرگ در زمينه هاي دين و سياست و ساير عرصه ها برده مي شود نام زناني بزرگ نيز در كنار و دوشادوش آنها آمده است. در تاريخ معاصر ما به بركت انقلاب و انديشه هاي امام راحل به سطوح جديدي از مشاركت سياسي و اجتماعي زنان رسيده ايم و امروز در هر عرصه اي از توسعه همه جانبه كشور بدون توجه به حضور زنان آن حوزه نمي توان موفق بود.
دكتر جهانگيري افزود: زنان در آموزش، هنر، ورزش، مديريت، سياست، كارآفريني و فعاليت هاي مدني و امور نيكوكاري با شتابي حتي بيشتر از شتاب مردان حماسه آفرين هستند و حتي در عرصه هاي جهاني براي كشور افتخار كسب مي كنند.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه رسانه ها مي توانند تصويرگران شايسته اي از نقش و تحرك زنان در جامعه باشند، گفت: البته رسانه ها خود نيز از حضور و نقش پر معناي زنان در كشور بهره مند بوده اند و شاهد فعاليت موفق زنان روزنامه نگار، هنرمند و فعالان رسانه اي هستند .
وي افزود: جا دارد همه نظام و مسئولين كشور از شكوفايي زنان اطلاع يابند و زمينه را براي رشد بيشتر آنان فراهم سازد.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز در اين مراسم با بيان اينكه هر گونه تغيير الگوي اخلاقي در جامعه جز با كمك اولين آموزگاران يعني مادران ميسر نيست، گفت: هر تغيير در كيفيت زندگي از خانواده شروع مي شود و تغيير الگوي سبك زندگي بدون در نظر داشتن نقش زنان و مادران كه نيمي از بدنه جامعه هستند، امكان پذير نيست.
معاون امور زنان و خانواده رياست جمهوري هم در اين مراسم با بيان اينكه اين جشنواره با پشتوانه صاحبان انديشه برگزار شده است، گفت: در اين جشنواره به واكاوي ارتباط متقابل زن، خانواده و رسانه پرداخته مي شود و اميدوارم كه با دستاوردهاي مثبتي همراه باشد.
در اين مراسم همچنين با حضور معاون اول رييس جمهور از خانواده برخي شهداي اصحاب قلم و مدافع حرم و نيز برگزيدگان جشنواره در بخش هاي مختلف قدرداني شد.